Yerli elektrikli hizmet aracı Tragger’in otonomi testleri başladı

Yerli elektrikli hizmet aracı Tragger’in otonomi testleri başladı

23
0
PAYLAŞ

Ev elektriği tedarikçisi Tragger'ın özerklik testleri başladı

Bilişim Vadisi’nde ev elektriği tedarikçisi Tragger için özerklik testleri başladı. 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan otonom taşıyıcı, Avrupa ve ABD pazarlarında piyasaya sürülecek.

Bilişim Vadisi’nde havalimanları, fabrikalar gibi alanlarda yük taşımacılığında kullanılan ve sürücüsüz hale getirilen Trager adlı yeni nesil elektrikli hizmet aracında otonomi testleri başladı. 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan otonom taşıyıcı, Avrupa ve ABD pazarlarında piyasaya sürülecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre; Otomotiv sektöründe araç geliştirme, yazılım, otonom sürüş, konvansiyonel ve elektrikli tahrik sistemleri konularında mühendislik hizmetleri veren FEV Türkiye ile Bursa’da yerli ve milli imkanlarla elektrikli araçlar geliştiren Tragger, Bilişim Vadisi’nde güçlerini birleştirdi. Şirketle aynı adı taşıyan elektrikli ticari araç “Tragger”ın sürücüsüz hale getirilmesi için çalışmalara başlandı. Trager araçları; Fabrikalar, depolar, havaalanları, kampüsler, limanlar gibi alanlarda kargo ve insan taşır.

700 KG YÜK TAŞIYABİLİR

Bursa Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilen elektrikli taşıyıcı araçlar, FEV Türkiye tarafından 4. seviye otonomiye yükseltilecek. Bu amaçla 7 lidar, 1 radar ve 1 kameradan oluşan bir sensör seti tasarlanmıştır. Bu sensörler sayesinde araç çevresini 360 derece yakalayabiliyor. 80 metreye kadar hareketli cisimleri birbirinden ayırabilecek ve çarpışma olasılığını hesaplayabilecek. Yüksek çözünürlüklü kamera ve yapay zekaya dayalı görüntü işleme algoritmaları sayesinde şerit, yaya veya engelleri ayırt edebilecek. Üzerindeki yazılım altyapısı ve bağlantı modülü sayesinde araç internet ağı üzerinden kontrol edilmekte ve veriler bulut ortamında toplanmaktadır. Taşıyıcı araçlar 700 kilogram yük kapasitesine ve 2 ton römork yüküne sahiptir. Yüklendiğinde, %17’lik bir eğimi geçebilir. Araç, hızlı veya yavaş olmak üzere iki farklı seçenekte seyahat edebiliyor. Aracın aküsü 220 V konvansiyonel şebeke gücü ile 6 saatte %100 tam olarak şarj olur.

“KARARLARI O ALACAK”

FEV Türkiye Genel Müdürü Dr. Aracı optik sensörler, kameralar ve radarla donattığını söyleyen Taner Göçmez, şunları söyledi:

Tragger kurucu ortağı Saffet Çakmak, şu anda fabrika içinde kontrolün kolay olduğu lojistik alanlarda aracı personel veya kargo taşımak için kullandığını belirterek, “Bu alanlarda otonomlaşmanın kolay olduğunu gördük. potansiyel müşterilerimizden gelmeye başladı. Buna destek vermek Bilişim Vadisi için bir gurur kaynağı” dedi.

Tragger kurucu ortağı Ali Serdar Emre, manevra kabiliyeti yüksek, sessiz ve çevreci bir araca sahip olduklarını belirterek, “Bunun yanında otonomi geliyor. O yüzden heyecanlıyız. Belirlediğimiz belli lokasyonlarda satışa sunmak istiyoruz. ” 2022’nin ilk çeyreğinde ticari olarak satışa sunulacak. Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika gibi belirlediğimiz pazarlarda bu çalışmalara başladık” dedi.


  • Yerli elektrikli ticari araç desteği
  • Tragger’ın özerklik testleri başladı
  • Trager sürücüsüz hale geliyor
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK