Yerli çıkarma gemisi Marmara’ya indi

Yerli çıkarma gemisi Marmara’ya indi

53
0
PAYLAŞ

Yerli çıkarma gemisi Marmara'ya indi

Tuzla’da yerel çıkarma gemileri denize indirildi. Türkiye genelinde çıkan orman yangınlarında vatandaşların yardımına gelen gemi, insani yardımdan lojistik operasyonlara kadar birçok faaliyette kullanılıyor.

Anadolu Tersanesi ile Barzan Holdings arasında imzalanan tedarik proje sözleşmesi kapsamında Katar silahlı kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik LCT (Landing Craft Tank) çıkarma gemisi törenle hizmete açıldı.

DHA’da yer alan habere göre; Anadolu Tersanesi ile Barzan Holdings arasında imzalanan tedarik proje sözleşmesi kapsamında Katar’ın ihtiyacına yönelik 1 adet LCT (Landing Craft Tank), 2 adet LCM40 (Landing Craft Mechanized 40) ve bir LCVP (Landing Craft Vehicle & Staff) üretimi Silahlı Kuvvetler Anadolu Tersanesi’nde (Tuzla) yer almaktadır. Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Adnan Özbal, Katar Emirliği Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Abdullah bin Hassan Al Sulaiti, Barzan Holding Başkan Yardımcısı Abdulla Al Khater, geçtiğimiz Eylül ve itibaren üretimine başlayan LCT gemisi QL80 FUWAIRIT’in törenine katıldı. Türkiye’de özel tersaneler yapıldı, proje komitesi başkanı Tuğgeneral Khalid Al Ruwaili, Anadolu Tersaneleri yönetim kurulu başkanı Süalp Ömer Ürkmez ve denizcilik sektörünün temsilcileri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Anadolu Tersanesi Başkanı Süalp Ömer Ürkmez, geminin bugün denize indirildiği ve diğer iki LCT gemisinin yaklaşık bir yıl sonra teslim edileceği bilgisini paylaştı.

İNSANİ YARDIMDAN LOJİSTİK OPERASYONLARA…

Anadolu Tersanesi Genel Müdürü Cevat Rıfat Atilhan tören öncesi şunları söyledi: “LCT gemisi bir çıkarma gemisidir. Bu geminin sözleşmesi geçen Eylül ayında imzalandı. 12 ay bugün doldu ve biz bugün başlattık. 24 ay içinde tüm test ve eğitimleri tamamlayıp Katar’a döndük. Gemiyi teslim edeceğiz. Geminin kullanım amacı personel transferi, araç transferi, lojistik operasyonlar ve insani yardımdır. Son aylarda ülkemizde çıkan yangınlarda bu gemilerin insani yardım ve yangın söndürme çalışmaları için kullanıldığını hepimiz gördük.”

Gemi üretiminde yüzde 70’in üzerinde yerli paya sahip olduğumuzu söyleyen Cevat Rıfat Atilhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu gemilerden 8 tanesini Türk Deniz Kuvvetleri için yaptık ve teslim ettik. Bu gemileri yüzde 70’ten fazla kendi katkımızla inşa ediyoruz. Tamamen bizim tasarımımızdır. Şu anda mevcut sözleşmemiz kapsamında iki silahlı okula eğitim veriyoruz” dedi. Geçen ay gönderdik ve testleri devam ediyor. Arkamda gördüğünüz gemi ile birlikte 3 çıkarma gemisi daha yapıyoruz. Şu anda Katar Donanması için 6 çıkarma gemisi inşa ediyoruz. 2000’li yılların başından bu yana Stratejik Hedefleri Olan Yerli Tersaneler “Türkiye savunma, mühendislik ve imalatta büyük atılımlar yaptı. Ülke olarak dünyada silah, silahlı gemi ve savaş gemisi ihraç edebilen 10 ülke arasında sayılabiliriz.”

LCT SHIP QL80 FUWAIRIT HAKKINDA

Çıkarma aracının gövdesi yüksek mukavemetli çelikten yapılmıştır, yapı kurşun geçirmezdir. Halen üretimde olan gemiler, gerekli tüm yüksek teknoloji donanıma sahiptir. Türk Loydu gözetiminde sertifikalandırılacak çıkarma gemisi, yaklaşık 80 metre uzunluğunda, 11.70 metre genişliğinde ve 1.156 ton deplasman olacak şekilde tasarlandı. Toplam 25 kişi için donatılan geminin azami hızı 18 deniz mili olarak verildi. Gemide 25 kişinin yanı sıra 3 tank, farklı tip ve büyüklükte askeri araçlar veya 260 tam donanımlı piyade taşınabilir. LCT gemisi QL80 FUWAIRIT’in yakıt ikmali yapmadan 7 gün boyunca denizde kalabileceği ve 1.500 deniz milinin üzerinde menzile sahip olduğu açıklandı. Aselsan üretimi 2 adet 30 mm ve 2 adet 12,7 mm stabilize top bulunan gemi, askeri amaçlarla kullanılabildiği gibi, doğal afetlerde lojistik destek ve afet yardımı için de kullanılabiliyor. Aynı sözleşme kapsamında iki adet 40 metrelik LCM ve bir adet 15,7 metrelik LCVP gemisinin üretimine devam edileceği bildirildi.

2022’de Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası öncesinde Katar Donanması’nda hizmet vermeye başlayacak olan LCT ‘FUWAIRIT’, LCM’ler ve LCVP’nin tüm geliştirme aşamaları (savaş sistemi tasarımı ve entegrasyonu) Anadolu Tersanesi tarafından gerçekleştirildi.


  • yerli çıkarma gemisi
  • Anadolu tersanesi
  • tuzla
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK