Yaşlanmak da tarih olacak!

Yaşlanmak da tarih olacak!

42
0
PAYLAŞ

Yaşlanmak da tarih olacak!

Dünyanın en zengin isimleri Jeff Bezos ve Yuri Milner yaşlanmayı durdurmak üzere. İkili tarafından finanse edilen şirket, hücreleri vücudun biyolojik saatini tekrar açacak şekilde programlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Amazon CEO’su görevinden ayrılarak uzaya taşınan Jeff Bezos, yaşlanmayı tersine çevirmenin bir yolunu bulmak için Rus girişimci Yuri Milner ile çalışmak üzere bir biyoteknoloji şirketine yatırım yaptı. Altos Labs, 2021’in başlarında kuruldu ve özellikle hayvanlarda ve aynı zamanda insanlarda vücudun biyolojik saatini tekrar açmak için hücre yeniden programlama teknolojilerini araştıracak.

BU YATIRIM İLK DEĞİL

201 milyar dolarlık varlığıyla dünyanın en zengin insanı olan Bezos, şirkete toplam 270 milyon dolarlık yatırım yaptı. Yaşlanma karşıtı şirketin başında ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’nün 11. direktörü olan Richard Klausner bulunuyor. Bezos daha önce yaşlanma karşıtı Unity biyoteknolojisine yatırım yapmıştı. Facebook’a yaptığı yatırımlarla servetini yaklaşık 4,8 milyar dolara yükselten ve Mail.Ru’nun kurucu ortağı olan 59 yaşındaki Milner, geçen yıl Samanyolu Vakfı adı altında uzun ömür çalışmalarına yatırım yaptı.

NOBEL İSİMLİ BİR PROJE İÇİN KAYDOLUN

Projenin başlangıcında 2012 Nobel Ödülü sahibi Dr. Shinya Yamanaka var. Yamanaka, sadece 4 protein ekleyerek hücrelerin, hayvan yaşamının yapı taşları olan embriyonik kök hücrelerin özellikleriyle daha eski bir çağa döndürülebileceğini keşfetti. Şirketin birlikte çalışacağı diğer yetenekler arasında İspanyol biyolog Dr. Juan Carlos Izpisua Belmonte de yer alıyor. 2016 yılında Belmonte, Yamanaka’nın tekniğini farelere uyguladı ve gençleşme belirtileri gösterdi.


  • Jeff Bezos
  • yuri milner
  • yaşlanmak
  • biyoteknoloji
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK