Savunma sanayisi milli sisteme emanet

Savunma sanayisi milli sisteme emanet

20
0
PAYLAŞ

Silah sanayisi milli sisteme emanet

Yerli ve milli olarak geliştirilen Mobil Telemetre Yer İstasyonu, 2023 yılında devreye girecek ve savunma sanayiine hizmet edecek. Dünyada sınırlı sayıda ülkede bulunan sistem, %75 yerlilik oranına sahip olacak.

Milli olarak geliştirilen mobil telemetri yer istasyonu, Türk savunma sanayii ile başlayacak.

AA’da yer alan habere göre; Profen, ürünlerini ve yeteneklerini dünyanın en büyük uydu fuarı olan Satellite 2021’de Washington, ABD’de sunacak. Mobil telemetri yer istasyonu da bu ürünlerden biridir.

Profen Mobil telemetri yer istasyonu; Uçak, insansız hava araçları, roketler, fırlatma sistemleri gibi hava platformlarının yanı sıra kara araçlarının üretimi sırasında yapılan testler sırasında hız, irtifa, sıcaklık, konum gibi telemetri verilerini toplar, analiz eder, saklar ve raporlar. Önceden belirlenmiş bir yörünge takibi de dahil olmak üzere çok çeşitli takip seçeneklerine sahip olan mobil telemetri yer istasyonu, görev kontrol merkezleri ile orkestrasyon ve uzaktan yönetim de sağlıyor.

Portatif yer istasyonu, treylere monte edilmiş bir telemetri izleme anten sisteminden ve bir kontrol panelinden oluşur. Hızlı kurulum/montaj ve yüksek mobilite özellikleri ile istasyon, kullanıcıya kolay kullanım imkanı sunar.

Profen Savunma AŞ’nin Genel Müdürü Kamil Yüksel, şirketin 2012 yılından bu yana Profen Grubu’nun bir parçası olduğunu ve 25. yılını kutladığını söyledi.

Yüksel, bu kapsamda son dönemde savunma sanayii için sistemler tasarlarken, kurulum ve devreye alma çalışmaları yürütürken mobil telemetri yer istasyonunu geliştirmeye başladıklarını belirtti.

Yüksel, bu alandaki talebin dünyadaki az sayıdaki yabancı üretici tarafından karşılandığı için milli çözüme odaklanıldığını vurgulayarak, istasyonun yerinin yüzde 75’in üzerinde olacağını vurguladı.

Yüksel, Türk savunma sanayisinden ilk mobil telemetri yer istasyonu siparişini aldığını açıklayarak, istasyonla ilgili yabancı müşterilerle de görüştüklerine dikkat çekti.

Yüksel, yaklaşık 8 aydır yer istasyonu için ürün geliştirme çalışmaları yaptıklarını ve 2023 yılında sistemi devreye almayı planladıklarını sözlerine ekledi.


  • Mobil telemetri yer istasyonu
  • türk silah sanayi
  • Uydu 2021
  • yerel uydu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK