Samsung, beynin nöron haritasını 3 boyutlu çiplere kopyalamayı planlıyor

Samsung, beynin nöron haritasını 3 boyutlu çiplere kopyalamayı planlıyor

41
0
PAYLAŞ

Samsung, beynin nöron haritasını 3D çiplere kopyalamayı planlıyor

Samsung, mevcut beyin yapılarını ödünç alarak gerçek insan beyni gibi çalışan çipler geliştirmeyi önerdi. Şirket, beynin nöron haritasını 3D çiplere kopyalamayı amaçlayan yeni bir yöntem üzerinde çalışmaya başladı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, mevcut beyin yapılarından ödünç alarak gerçek insan beyni gibi çalışan çipler geliştirmeyi önerdi. Şirket, beynin nöron haritasını kopyalayıp nöromorfik 3D çiplere yapıştırmak için yeni bir yöntem üzerinde çalışmaya başladı.

Engadget’ın aktardığı Aksam.com.tr haberine göre; Söz konusu yöntem, büyük hacimli nöronlara nüfuz eden bir dizi nanoelektrot tarafından desteklenmektedir. Bu sayede hem nöronların bağlantı noktaları hem de bu bağlantıların gücü kaydedilir. Samsung bu verileri kopyalayabilir ve bir 3D depolama ağına yapıştırabilir. Kullanılan 3B bellek ağı, ticari olarak satılan bir flash bellek veya dirençli RAM gibi modern bir bellek alternatifi olabilir.

Her depolama birimi, nöron haritasındaki bir nöron bağlantısının gücünü yansıtan bir iletkenliğe sahiptir. Samsung’a göre; Sonuç, insan beyninin bilim adamları tarafından orijinal olarak amaçlandığı şekilde yeniden yapılandırılmasını mümkün kılacaktır.

YÖNTEM YAPAY ZEKA SİSTEMİ GERÇEK BEYİN GİBİ HAREKET ETTİREBİLİR

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Bu yöntem, yapay zeka sistemlerinin gerçek beyinler gibi davranmasını sağlayabilir. Bu yöntemle geliştirilen yapay zeka, yeni kavramları daha kolay öğrenebiliyor ve değişen koşullara esnek bir şekilde uyum sağlayabiliyor. Bu sayede yakın gelecekte gerçek insan anlayışına sahip tam otonom makineler ortaya çıkabilir.

Diğer yandan; Samsung’un üzerinde çalıştığı yöntemin oldukça karmaşık mühendislik çalışmaları gerektirdiği biliniyor. Gerçek bir insan beyninin ortalama 100 milyar nörona ve bunun bin katı kadar sinaptik bağlantıya sahip olduğu söylenir. Çünkü; İdeal bir nöromorfik çipin yaklaşık 100 trilyon bellek birimi gerektireceği belirtiliyor. Bu da yakın gelecekte geliştirilen projenin gerçekleşmesini oldukça zorlaştırmaktadır.


  • Samsung 3D çip
  • Samsung
  • Samsung insan beyni
  • Samsung insan beynini kopyalayacak
  • Samsung nöromorfik çip
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK