Meksika depreminde gökyüzü mavi renkle aydınlandı… Gizemli ışığın sebebi neydi?

Meksika depreminde gökyüzü mavi renkle aydınlandı… Gizemli ışığın sebebi neydi?

18
0
PAYLAŞ

Meksika’nın Guerrero eyaletini 7.1 büyüklüğünde sallayan depremin ardından, deprem sırasında gökyüzünün mavi ışıklandırması konu oldu. Kameralardan yansıyan görüntülerde ışık kaynağı yerden mavi ve yeşil tonlarında parladı ve tüm gökyüzünü kapladı.

Meksika’daki deprem sırasında gökyüzünün mavi ışığı tüm dünyanın dikkatini çekti.

Aksam.com.tr’de yer alan UK Media Express haberine göre, Olay sosyal medyada da geniş yankı buldu. Kullanıcılar esrarengiz ışıkların nedenini hayretler içinde bırakırken, olayı “elektrik kablolarının birbirine değmesi” olarak açıklayanlar da oldu. Guerrero eyaletine bağlı Acapulco kentinin merkez üssü olarak ilan edildiği depremdeki ışıklarla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, 2017 yılında yaşanan 8.1 depreminde de benzer bir olay meydana geldi.

Haberler, bu ışıkların depremin sarsıntılarıyla ilgili olduğunu söyledi. Bilim adamları olay hakkında kesin bir açıklama yapmaktan kaçındılar ve “ışıkların deprem sırasında belirli kaya türlerinde harekete geçen elektrik yükünün neden olduğunu” bildiren bir rapora atıfta bulundular.

Bilim adamları olayı “olağandışı” ve “olağanüstü” olarak nitelendirdi ve çeşitli depremlerle bu tür şeylerin olabileceğini buldu.

Forbes dergisinde 8 Şubat 2017’de yayınlanan bir makalede, bu ışıkların oksijenin oksijen anyonlarına bölünmesiyle oluştuğu ve bu olay sırasında iyonların opak kaya benzeri cisimlerden geçen plazma ışığı oluşturduğu ve bu şekilde orada olduğu yazıyordu. üzerinde yapılan çalışmalar onların yerden göğe yükseldiklerini göstermiştir.

Makaleye göre, bir başka çalışma da kaya kütlelerinin parçalanmasına işaret ediyor.

Işığın tek bir cevabı olmamakla birlikte, çeşitli kaynaklar, böylesine muazzam doğa olaylarından kaynaklanan enerji yükünün bir göstergesi olduğunu ifade etmektedir. AFAD, depremin büyüklüğünü 7.1 olarak açıkladı ve merkezinin yerin 50 km altında olduğunu açıkladı.


  • deprem
  • Meksikalı
  • bir heves
  • Gökyüzü ışığı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK