Güney Kore Rekabet Kurumu, Google’a 177 milyon dolar ceza verdi

Güney Kore Rekabet Kurumu, Google’a 177 milyon dolar ceza verdi

20
0
PAYLAŞ

Güney Kore rekabet otoritesi 177 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Güney Koreli rekabet otoritesi, Android işletim sisteminin özelleştirilmiş bir sürümünü engellediği için Google’a 207 milyar won (176.64 milyon $) para cezası verdi. Para cezası, Google’ın bir aydan kısa bir süre içinde aldığı ikinci para cezasıydı.

Güney Kore rekabet otoritesi, ABD teknoloji şirketi Alphabet çatısı altında Google’a, Android işletim sisteminin özelleştirilmiş sürümünü engellediği için 207 milyar won (176.64 milyon ABD doları) para cezası verdi. Bu cezai ceza, Google’ın bir aydan kısa bir süre içinde ikinci kez cezalandırılmasıdır.

Kore Adil Ticaret Komisyonu (KFTC); Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Google’ın cihaz üreticileriyle yaptığı anlaşma nedeniyle mobil işletim sistemleri pazarındaki rekabeti kısıtlayan hakim durumunu kötüye kullandığını belirtti.

Google ise bu cezanın Android’in diğer programlarla uyumluluğunun faydalarını göz ardı etmesi ve kullanıcılar açısından faydalarını zayıflatması nedeniyle temyize gideceğini açıkladı.

GOOGLE’A KARŞI CEZASI, “GOOGLE KARŞITI YASA”DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİN YÜRÜRLÜĞE GEÇİP OLDUĞU GÜNÜ DUYURDU

Diğer yandan; Google’ın cezası, Güney Kore’nin “Anti-Google Yasası” olarak da bilinen Telekomünikasyon İş Yasası’nda yaptığı değişikliklerin yürürlüğe girdiği gün açıklandı.

Bu kanunda yapılan son değişikliklerle birlikte, Google gibi çevrimiçi uygulama mağazası operatörleri, geliştiricileri artık kendi ücretli sistemlerini kullanmaya zorlayamaz. Daha önceki uygulamalar nedeniyle, uygulama içi geliştiriciler, uygulama içi satışlardan herhangi bir komisyon düşemezler.


  • güney kore google
  • Güney Kore Google cezası
  • güney kore google para cezası
  • Google cezası
  • google iyi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK