Geleceğin otonom araçları görücüye çıktı

Geleceğin otonom araçları görücüye çıktı

43
0
PAYLAŞ

Geleceğin otonom araçları sunuldu

Bu yıl TÜBİTAK ve HAVELSAN işbirliğiyle düzenlenen 4. Robotaksi Otonom Araç Yarışması gerçekleşecek. Yarışma kapsamında genç yetenekler “geleceğin otonom araçlarını” sergiledi.

Kocaeli’de TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN iş birliğiyle bu yıl 4.’sü düzenlenen Robotaksi Otonom Araç Yarışması’nda gençler geliştirdikleri araçları sergileme fırsatı buldular.

AA’da yer alan habere göre; Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon lokasyonu Bilişim Vadisi’nde 13-17 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlenen yarışmada genç yetenekler, otonom araçlarla hünerlerini test etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TEKNOFEST CEO’su Selçuk Bayraktar da gençleri geleceğin araçları olarak kabul edilen sürücüsüz otomobiller yaratmaya teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmaya katılan araçları inceledi.

“OKULDA ALDIĞIMIZ TEORİK EĞİTİMİ REKABETTE BİRLEŞTİRİYORUZ”

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mekatronik Mühendisliği’nden bu yıl mezun olan “Electra” takım kaptanı Mahsun Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin ve takım arkadaşlarının bir yıldır çok çalıştıklarını söyledi.

Bingöl, yarışların iyi geçtiğini ve 4 yıldır etkinliğe katıldığını belirterek, “Makine, elektronik mühendisleri ve yazılımcılarla çalışıyoruz. 2018 yılında araç üzerinde çalışmalara başladık. Takımı her yıl yeniliyoruz, yeni arkadaşlar katılıyor.”

Yarışmanın gençlerin gelişimi üzerindeki etkisine değinen Bingöl, “Yarışmalar sayesinde okulda aldığımız teorik eğitimi yarışmaya taşıyarak gerçek mühendislik yapıyoruz. Simülasyon ortamında çalıştığımız zaman gerçek problemlerle karşılaşıyoruz. Simülasyon ortamından çıkıp gerçek hayatla karşılaştığınızda her şey çok farklı oluyor. Türlü yarışmalar bunun yolunu açıyor. Takım ruhu bir yıl boyunca geliştirilir. ” kullanılan cümleler.

Bingöl, uluslararası yarışmalarda da yer almak istiyor: “Belki ilerde tam otonom bir araç geliştiririz. Bu sektör ülkemizde daha yeni başladı ve daha ileriye taşımak istiyoruz. Öncülerden biri olmak istiyoruz” diye konuştu. Türkiye yollarında gidecek otonom bir araç geliştirmeyi planlıyoruz” dedi.

“Kendimize yeni şeyler katmaya çalıştık”

“Pars Robotik” takım kaptanı Ceyda Nur Işık, 2016 yılında uluslararası bir robot yarışmasına katıldıklarını ve 4 yıldır bu yarışmalarda aktif olduklarını söyledi.

Işık, meslek liseleri bazında yapılan yarışmaya katıldıklarını belirterek, “Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni temsil ediyoruz. Aynı meslek yüksekokulu mezunları olarak meslek lisesi öğrencilerini denetliyoruz. Okulumuzda 4 meslek lisesi öğrencisi var. Destekliyoruz. Devam etmesini destekliyoruz. Karışık bir takım. Biz başardık.” dedi.

Işık, “Pars” isimli aracın geliştirilmesinin 5 ay sürdüğüne dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Bu yarışmaları düzenlemenin çok faydalı olduğunu görüyoruz. Buraya geldiğimizden beri birçok değişiklik gördük. Yeni deneyimler, yeni deneyimler kazanıyoruz. Bu yüzden gelişimimiz için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. İlk yılımız olduğu için çok fazla aktivitemiz olmadı. Burada çok tecrübeli ekipler var, onları izledik. Kendimize yeni şeyler katmaya çalıştık. Önümüzdeki yıl daha iyi ekipmanlarla gelmeyi planlıyoruz. Bu yıl da eğitimin açılış töreninde Başkanımızla tanışma fırsatı bulduk. Oradaki başkanımızla Akıncı’yı konuştuk. Başkanımız Akıncı’yı imzaladı ve çok hayırlı oldu. Arabamızı imzalarsa iyi şanslar getireceğini düşündük. Kendisinden imza istedik ve arabamızı imzaladı, onun sayesinde umarım bu yıl bize iyi şanslar getirir.”


  • otonom araçlar
  • tekno parti
  • Kocaeli
  • tübitak
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK