Facebook tarafından yürütülen bir araştırma, Instagram’ın beden algısı üzerindeki etkilerini ortaya koydu

Facebook tarafından yürütülen bir araştırma, Instagram’ın beden algısı üzerindeki etkilerini ortaya koydu

24
0
PAYLAŞ

Facebook tarafından yapılan bir araştırma, Instagram'ın vücut imajı üzerindeki etkilerini gösterdi.

Facebook tarafından yapılan bir araştırma, Instagram’ın 3 genç kızdan 1’inde ideal vücut farkındalığını kötüleştirdiğini buldu. Wall Street Journal; ABD merkezli sosyal medya devinin kendi iç araştırmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmak istemediğine dikkat çekti.

ABD’li sosyal medya devi Facebook tarafından yapılan dahili bir araştırma, Instagram’ın 3 genç kızdan 1’inin ideal vücut imajını kötüleştirdiğini buldu. Şirketin kendi iç araştırmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmak istemediğini kaydeden Wall Street Journal, araştırma verilerine erişim izni verdi. Özellikle genç kızlar üzerinde olumsuz etkisi büyük boyutlara ulaşan Instagram’ın sosyal karşılaştırma için oldukça uygun bir platform haline geldiği tespit edildi.

The Verge’den Aksam.com.tr’nin haberine göre; Instagram, kullanıcıların kendi değerlerini, güzelliklerini ve başarılarını başkalarıyla karşılaştırarak değerlendirmeleri için bir platform haline geldi. Genç kızlardan Instagram akışları; Reklam olarak sıklıkla karşılaştıkları ideal vücut imajları, başkaları tarafından paylaşılan fotoğraflar ve Keşfet sekmesindeki içeriğin dolup taştığı tespit edilmiştir. Bu durumun kullanıcıların ruh sağlığını da olumsuz etkilediği vurgulandı.

Facebook’un araştırma amaçlı hazırladığı sunumun bir sayfasında, “Her 3 genç kızdan 1’inde beden imajı sorununu ağırlaştırıyoruz” Açıklamalar yer aldı. Bu sayıda şirket, zaten vücut imajıyla ilgili sorunları olan genç kızlardan bahsediyordu.

İŞTE FACEBOOK TARAFINDAN YAPILAN ARAŞTIRMADAN DAHA FAZLA DETAY:

– Facebook’un ABD ve İngiltere’deki genç Instagram kullanıcıları üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre; Çekici olmadığını söyleyenlerin yüzde 40’ından fazlası Instagram kullanmaya başladıklarını söyledi.

Facebook yöneticileri tarafından da incelenen çalışma, Instagram’ın TikTok ve Snapchat gibi diğer rakip uygulamalardan çok daha fazla sosyal karşılaştırma için tasarlandığı sonucuna vardı. TikTok’un performansa daha çok odaklandığı, Snapchat’in ise yüzdeye odaklanan filtrelere odaklandığı tespit edildi. Öte yandan Instagram’ın kullanıcıların vücutlarını ve yaşam tarzlarını daha sık öne çıkardığı tespit edildi.

-Genç kullanıcılar, Facebook araştırmacılarına Instagram’a bağımlı hissettiklerini ve platformu daha az kontrol etmek istediklerini söylediler. Aynı kullanıcılar, kullanımlarını sınırlamak için öz kontrole sahip olmadıklarını da vurguladılar.

-Ayrıca Facebook’un 2019’da sunduğu dahili bir araştırmada “Gençler, Anksiyete ve Depresyonu Arttırdığı İçin Instagram’ı Suçluyor” ve “Bu yanıt tüm kullanıcı gruplarında tutarlıydı” Açıklamalar yapıldı.

– İntihar düşüncesi olduğunu söyleyen gençler arasında; Birleşik Krallık’taki kullanıcıların yüzde 13’ü ve ABD’deki kullanıcıların yüzde 6’sı, dürtülerinin uygulamayla ilgili olabileceğini söyledi.

FACEBOOK BU SORUNLARI ÇIKARMAK İÇİN EYLEM ALMIŞTIR

Diğer yandan; Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de dahil olmak üzere yöneticiler, uygulamanın genç kullanıcılar üzerindeki etkisi hakkında daha önce Senatör Richard Blumenthal gibi politikacılarla röportaj yaptı. Ancak yöneticilerin hiçbiri şirket içi araştırmanın sonuçlarını paylaşmadı.

Şirketin daha önce Instagram kullanıcı arayüzünde yaptığı değişikliklerle bu sorunları gidermek istediği de biliniyordu. Beğeni sayısını gizleme yeteneği, bu hedefe doğru atılan adımlardan biriydi. Ancak Facebook, bu değişikliğin çok etkili olmadığını belirtti.


  • Instagram güzellik algısı
  • Instagram vücut görüntüsü
  • Beden farkındalığı
  • ideal beden farkındalığı
  • güzellik algısı
  • Instagram araştırması
  • Facebook Instagram araştırması
  • Instagram’ın Gençler Üzerindeki Etkileri
  • Facebook
  • Instagram
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK