Dünyanın çevresinde 3 gün… Uzay seyahatine ilişkin detaylar belli oldu

Dünyanın çevresinde 3 gün… Uzay seyahatine ilişkin detaylar belli oldu

19
0
PAYLAŞ

Dünyada 3 gün... Uzay yolculuğunun detayları belli oldu

SpaceX, 3 gün boyunca dünyanın dört bir yanına 4 özel yolcu alacak. 38 yaşındaki işadamı Jared Isaacman, SpaceX roketinde özel uzay yolculuğunun maliyetini ödüyor.

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, ilk kez astronot olmayan bir roketle 4 yolcu için 3 günlük dünya turu düzenliyor.

AA’nın haberine göre, 60 yıllık insanlı uzay uçuşu tarihinde ilk kez SpaceX, profesyonel astronotların yardımı olmadan 4 turist ile Dünya yörüngesinde 3 günlük bir tur gerçekleştirecek.

Inspiration-4 adlı 4 kişilik uçuşun parasını ödeyen 38 yaşındaki işadamı Jared Isaacman, “Bu, sıradan insanların yıldızlar arasında maceralar yaşayabileceği bir dünyaya doğru ilk adım” dedi. deyimini kullandı.

Isaacman ile birlikte çocukken kanserle savaşan 29 yaşında bir sağlık çalışanı, 51 yaşında bir jeoloji öğretmeni ve uçuş yarışmasını kazanan 42 yaşında eski bir savaş pilotu olacak.

SpaceX’in ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) adına Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot göndermek için kullandığı türden tam otomatik Dragon kapsülünde seyahat eden uzay turistleri, yolculuklarına Kennedy Uzay Merkezi’nden planlanan fırlatma ile başlayacak. Çarşamba gecesi ve yaklaşık 160 kilometre (575 kilometre) yükselecek

Bu irtifa, Hubble Uzay Teleskobu’nun mevcut yörüngesinin biraz üzerindedir.

İŞ İNSANLARI BRONSON VE BEZOS DA KISA BİR GEZİ YAPTI

İngiliz işadamı Sir Richard Bronson da 11 Temmuz’da şirketi Virgin Galactic tarafından geliştirilen araçla uzayın başlangıcından 100 kilometre yüksekliğe seyahat etti.

Branson dahil 6 kişilik Unity-2 uzay aracı, ABD’nin New Mexico eyaletinden fırlatıldı ve araç Branson ve arkadaşları ile sorunsuz bir şekilde Dünya’ya indi.

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, şirketi Blue Origin tarafından geliştirilen uzay sondası ile 20 Temmuz’da uzaya gitti.

Dört kişilik mürettebatının tamamı sivil olan uçuş, tarihte “pilotsuz ilk uçuş” olma özelliğini taşıdı ve yaklaşık 10 dakika sürdü.


  • Uzay X
  • yer
  • Dünya
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK