Deniz araçları gücünü yerli motordan alıyor

Deniz araçları gücünü yerli motordan alıyor

26
0
PAYLAŞ

Deniz araçları enerjisini yerli motordan alıyor

Deniz araçları, test faaliyetleri TÜBİTAK ile birlikte yürütülen TÜMOSAN ev motorlarından güç alıyor. TÜMOSAN Motor Teknolojileri Müdürü Cihan Büyük, motorların mevcut performansı hakkında yorumda bulundu ve her türlü platforma uyumlu olduklarını belirtti.

TÜMOSAN, 450 beygir gücüne ulaşan yerli gemi motor ailesi ile gemi araçlarının güç gereksinimlerini karşılamaktadır.

AA’da yer alan habere göre; TÜMOSAN yaptığı çalışmalarla askeri ve sivil sektörlerdeki kara ve deniz araçlarının motor ihtiyaçlarını karşılayacak motor aileleri geliştirmeye başlamıştır.

TÜMOSAN Motor Teknolojileri Müdürü Cihan Büyük yaptığı açıklamada, kara aracı motorları fuarında son yıllarda özellikle denizcilik sektöründe deniz motorlarına yoğun bir talep olduğunu söyledi.

Bu kapsamda 450 beygirlik 6 silindirli motor ürettiğini belirten Büyük, 310 beygirlik 4 silindirli versiyonunu 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergiledi.

Ayrıca Büyük, TÜMOSAN traktörlerinde kullanılan 115 beygirlik motorun deniz versiyonunu da ürettiklerini ve 105 beygirlik motoru tekneler için sunduklarını söyledi. Büyük şu bilgileri verdi:

“Özellikle 6 silindirli motorumuz, Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Gölcük tersanesindeki itici gemilerde kullanılıyor. 2 adet motor teslim ettik. Bu motorlar 300 saatlik çalışma süresini başarıyla tamamladı. Kabul testler önceden yapıldı, itme-çekme, güç sorunu yaşamadık. Aynı zamanda tüm çalışmalarımızı ve test faaliyetlerimizi Gebze’de TÜBİTAK yerleşkesinde bulunan Demiryolu Teknolojisi Enstitüsü’nün motor test laboratuvarlarında gerçekleştiriyoruz.”

HEDEF DAHA GÜÇLÜ MOTORLAR

Büyük, hem deniz hem de kara taşıtları için gündemlerinde yüksek güçlü motorların bulunduğunu söyledi:

“TÜMOSAN olarak hedefimiz, geliştirdiğimiz, ürettiğimiz ve kara araçlarında kullandığımız her motorun bir deniz versiyonunu üretmek. Piyasa beklentilerine bakarsanız hem askeri hem de ticari uygulamalar için yüksek beygir gücü talebi var, bu nedenle bazı uygulamalarda birden fazla motor kullanarak çözümler üretebiliyoruz. Tersaneler Genel Müdürlüğü’nde de durum böyleydi. Tek motor yerine 2 motor çözümü geliştirdik. 2 motor kullanarak gücü artırıyoruz ancak bazı uygulamalarda tek motorla daha yüksek beygir gücü gereksinimi oluyor. Bunu göz önünde bulundurarak kısa vadeli planlarımız var.”

TASARIM KABİLİYETİ ÇÖZÜM SAĞLAR

Cihan Büyük, askeri itfaiye botlarının motorları ve tersaneler genel müdürlüğüne ait itme araçları konusunda görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

“TÜMOSAN’ın en büyük avantajı, uygulamaya yönelik özel bir değişiklik talebine tepki verebilmesidir. Yurt dışından motor alıyorsanız makinede kullanılan motor gücü, motor devri, şanzıman ve pervane sistemi ile uyumlu olması gerekmektedir. Bot. En büyük avantajımız bu. Çünkü performans vermek farklı bir konu. O gücü istediğiniz hızda, istediğiniz hızda vermek başka bir konu. Bunu akılda tutarak, motorlarımızı özelleştirebiliriz. Tasarım becerilerimiz sayesinde çözümlerimizin 450 beygir gücüne kadar ihtiyaç duyan her platformda kullanılabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.”


  • şişen
  • Ev motoru
  • Deniz araçları
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK