Böyle başladı… Selçuk Bayraktar: Drone’lar bile ortada yokken İHA için çalıştık

Böyle başladı… Selçuk Bayraktar: Drone’lar bile ortada yokken İHA için çalıştık

25
0
PAYLAŞ

İşte böyle başladı... Selçuk Bayraktar: İHA'lar yokken bile İHA'lar için çalıştık

Selçuk Bayraktar: ??16 yıl önce model uçaklara benzeyen ancak kendi kendine uçabilen bir teknoloji ile başladık. Teknolojiyi 10 yıl sonra inceledik.

Baykar Teknoloji Lideri ve Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, CNNTürk’te atılan tarihi adımı şöyle anlattı:

İLK İHA: “16 yıl önce drone bile yokken model uçaklara benzeyen ancak kendi kendine uçabilen bir teknolojiyle yola çıktık. Türkiye’nin ilk İHA’sını yapmak için gece gündüz çalıştık. Kardeşimle 2003-2004 yıllarında başladık. Dünyada belki 10 yıl sonrasının teknolojisi üzerinde çalışıyoruz. Bir bürokrat bana ‘Yabancılara yetişemiyoruz’ dedi ve pes etmemizi önerdi.”

TB2 KAYDEDİLDİ: “Minia, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilk kez 2005 yılında, Minia da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilk kez 2007 yılında teslim edildi, Türkiye’de ilk İHA oldu, envantere giren ilk İHA oldu. Hepsi bu kadar. Malazgirt Helikopteri proje maalesef öldü sonra 2009’da Bayraktar TB-1 Ama TB-1 envantere hiç girmedi Bayraktar TB-2 İHA ilk kez 2014’te envantere eklendi, irtifa rekorları kırıldı 27.000 feet’e ulaşıyor.”

6 TON AURA: “Ekibimizin fazla tecrübesi yok ama dünyada sadece 3 ülkenin taşıyabileceği 6 tonluk bir SİHA inşa ediyorlar.”

UÇAN ARABA: “Uçan araba geleceğin hayali. Arabalarımızın çoğunda artık otopark var. Tam otomatik olacak ve sonra uçacak. Akıllı arabayı uçuracak bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Her uçan araba uçacak. yapmak.” kişisel bir uçak gibi ol.


  • siha
  • Baykar
  • Türkiye Teknoloji Ekibini kurdu
  • Selçuk Bayraktar
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK