Bilime hizmet etmek amacıyla projelendirilen süper yat 2025’te geliyor

Bilime hizmet etmek amacıyla projelendirilen süper yat 2025’te geliyor

125
0
PAYLAŞ

Bilim süperyatı 2025'te geliyor

Singapurlu girişimci Aaron Olivera’nın uluslararası bir ekibi tarafından tasarlanan süperyat, nükleer enerjiyle çalışıyor, bilime hizmet ediyor ve emisyonsuz.

Projesi Nisan 2021’de piyasaya sürülen Earth 300 adlı süper yat, gezegeni kurtarmak için iklim bilimcileri ve zenginleri bir araya getirecek. İlk seferini 2025 yılında yapacak olan araç, emisyonsuz bir mega gemi olarak bilime ve insanlığa hizmet edecek.

CNN International’ın Aksam.com.tr sitesinde yer alan habere göre, 22 bilimsel laboratuvara ev sahipliği yapacak 13 katlı benzersiz bir küreye ev sahipliği yapan önceden inşa edilmiş süper yat, iklim krizini hafifletmek için çözümler bulmak için seyahatlerinden veri toplayacak. Sıfır emisyon vaat eden bu teknolojik harika,

Earth 300’ün sahip olacağı teknolojinin çoğu henüz ticari olarak mevcut değil, ancak Google ve IBM şu anda bir kuantum bilgisayar üzerinde deneysel çalışmalar yapıyor.

425 kişilik geminin kapasitesinin 165’i mürettebat ve 160 bilim insanına ayrılırken, bu gemiyle seyahat etmek isteyen 40 kişilik yer bulunuyor.

Geminin proje yöneticisi olan girişimci Aaron Olivera, hangi ünlü kişilerin gemide olmasını istediği sorulduğunda, “olağan şüpheliler” olarak adlandırdığı bir isim listesiyle yanıt veriyor: Elon Musk, Michelle Obama, Greta Thunberg, “Logo Yok”. “Yazar Naomi Klein ve Patagonia giyim markasının kurucusu Yvon Choinard


  • nükleer süper yat
  • yatırım
  • İklim krizi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK