Araştırmacılar, iklim değişikliğiyle mücadele için ultra beyaz boya geliştirdi

Araştırmacılar, iklim değişikliğiyle mücadele için ultra beyaz boya geliştirdi

40
0
PAYLAŞ

Araştırmacılar iklim değişikliğiyle mücadele için ultra beyaz boya geliştiriyor

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve havalandırma sistemlerine olan ihtiyacı azaltmak için ultra beyaz bir renk geliştirdiler. Güneş radyasyonunun yüzde 98,1’ini yansıtan rengin Guinness Dünya Rekorunu kırdığı tespit edildi.

Purdue Üniversitesi araştırmacıları, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve havalandırma sistemlerine olan ihtiyacı azaltmak için ultra beyaz bir renk geliştirdiklerini duyurdular. Boyanın kızılötesi ısı yayarken güneş radyasyonunun yüzde 98,1’ini yansıttığı bulundu. Renk ayrıca bölgesi için bir Guinness Dünya Rekoru kırdı.

Engadget’ın aktardığı Aksam.com.tr haberine göre; Geliştirilmiş ultra beyaz renk, yüzeyi çevreden daha serin tutmayı mümkün kılar. Geleneksel boyalar yüzeyi ısıtma eğilimindedir. Bu nedenle, ultra beyaz boyanın bazı durumlarda klima görevi görebileceği tahmin ediliyor. Araştırmacılar, ultra beyaz boyanın bin metrekarelik çatıda 10 kW soğutma gücü üretebileceğine dikkat çekiyor.

Öte yandan ısıyı yansıtmak için üretilmiş boyaların da olduğu bilinmektedir. Ancak bu boya türü güneş ışığının yüzde 90’ından fazlasını yansıtamaz ve yüzeyi soğutamaz. Ultra beyaz boyanın, kozmetik ürünlerde ve fotoğraf kağıtlarında sıklıkla bulunan bir bileşik olan baryum sülfat kullanılarak yüksek oranlarda ve farklı partikül boyutlarında yapıldığı belirtiliyor. Daha geniş parçacık boyutu aralığı, ışık spektrumunun daha güçlü saçılmasına katkıda bulunur ve böylece güneş ışığının daha yüksek yansımasını sağlar.

İYİLEŞTİRİLMİŞ RENK, ÇOK GÜNEŞ IŞIĞI OLAN SICAK ALANLARDAKİ BAZI EVLERDE İKLİMLENDİRMEYİ AZALTABİLİR

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Projenin arkasındaki ekip, ultra beyaz rengin ticarileştirilmesi için çalışmaya devam ediyor. Ekibin boyayı seri üretmek ve satışa sunmak için bir şirketle çalıştığı ve şimdiden bir patent başvurusunda bulunduğu söyleniyor.

Bununla; Geliştirilen ultra beyaz rengin iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir rol oynayabileceği tahmin ediliyor. Araştırmacılar, rengin bazı evlerde, özellikle çok güneş ışığı alan sıcak bölgelerde klima ihtiyacını azaltabileceğini veya ortadan kaldırabileceğini öne sürüyor. Bu, karbondioksit emisyonlarını azaltmak ve havalandırma sisteminin maliyetlerinden tasarruf etmek için tasarlanmıştır.


  • ultra beyaz renk
  • Ultra beyaz renkte dünya rekoru
  • ultra beyaz duvar boyası
  • Güneş ışığını yansıtan renk
  • güneş ışığını yansıtan ultra beyaz renk
  • Ultra beyaz renkle iklim değişikliği
  • Ultra beyaz renk küresel ısınma
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK