Apple, uygulama mağazası kurallarını seçili şirketler lehine gevşettiğini açıkladı

Apple, uygulama mağazası kurallarını seçili şirketler lehine gevşettiğini açıkladı

19
0
PAYLAŞ

Apple, uygulama mağazası kurallarını belirli şirketler lehine gevşettiğini söylüyor

ABD’li teknoloji devi Apple, uygulama mağazası kurallarını gevşeteceğini ve Netflix gibi şirketlerin Apple’a komisyon ödemeden müşteri edinmelerine izin vereceğini duyurdu. Şirket böylece; Düzenleyici otoritelerin baskısı altında, bu hafta ikinci kez komisyon geliri elde ettiği iş modelinden taviz verdi.

ABD’li teknoloji devi Apple, Netflix gibi şirketlerin Apple’a komisyon ödemeden müşteri kazanabilmesi için uygulama mağazasının kurallarını gevşeteceğini duyurdu. Geçen yıl hizmetler sektöründen, çoğunlukla uygulama mağazasından 53,8 milyar dolar gelir elde eden şirket, düzenleyicilerin baskısı nedeniyle bu hafta ikinci kez komisyon geliri iş modelinden taviz verdi.

Gönderilen verilere göre; Apple’ın uygulama mağazasından veya uygulama içi satışlardan %15-30 aralığında komisyon alan kuralları, uygulama geliştiricilerin kullanıcıları Apple dışı ödeme kanallarına yönlendirmesini zorlaştıran çeşitli engeller yaratır. Bu kurallardan biri, Apple cihazı kullanıcılarının dergi, kitap, müzik veya video gibi içerikleri satın alırken Apple’ın kendi ödeme yöntemleri dışında herhangi bir ödeme yöntemi kullanmasını engelledi.

Şirket kısa süre önce, Japonya Adil Ticaret Komisyonu (JFTC) tarafından yapılan bir soruşturmanın ardından bu kuralı gelecek yılın başlarında kaldıracağını duyurdu.

GÜNEY KORE MÜHENDİSLİK DEVLERİNİN FAALİYET ETMESİNİ ENGELLEYEN Kanun Tasarısını Onayladı

Apple ayrıca, uygulama geliştiricilerinin bu uygulamalarda tek bir bağlantı paylaşmasına ve kullanıcıları bir hesap oluşturabilmeleri için web sitelerine yönlendirmesine izin vermek için JFTC ile anlaştığını duyurdu.

Güney Kore parlamentosu da kısa süre önce Google ve Apple gibi büyük uygulama mağazası operatörlerinin yazılım geliştiricilerini kendi ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamasını önleyen bir yasa tasarısını onayladı.

Ancak oyun uygulamalarında yasağın devam edeceği öne sürüldü.


  • Apple Uygulama Mağazası
  • Apple Uygulama Mağazası
  • elma Netflix
  • Apple App Store kuralları
  • elma komisyonu
  • Appstore komisyonu
  • elma güney kore
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK