99 milyon yıl önceki annelik örneği… “Örümcekler ile yavruları arasına hiçbir şey...

99 milyon yıl önceki annelik örneği… “Örümcekler ile yavruları arasına hiçbir şey giremez”

27
0
PAYLAŞ

99 milyon yıl önceki annelik örneği... "Örümceklerle yavrularının arasına hiçbir şey giremez"

Örümcek bireyleri, yaklaşık 99 milyon yıl önce bir ağaçtan damlayan reçinede bulundu. Erişkin bir dişi örümceği ve yavru örümceği yakalayan bu reçinenin en erken dönemlerde eklembacaklıların annelik içgüdüsünü sergilediği iddia ediliyor.

Uzun zaman önce ağaçları tekmeleyen reçinelerden birinde 99 milyon yıl önce bir örümcek ve yavruları bulundu.

CNN International’ın Aksam.com.tr sitesinde yer alan habere göre, Bu bireylerin soyu tükenmiş örümcek ailesi Lagonomegopidae’den olduğu bulunmuştur.

Kansas Üniversitesi’nde bir Gulf Hedberg profesörü olan çalışma yazarı Paul Selden, “Bir tanesi, yumurtaları çatlamak üzere olan bir yumurta kesesi tutan bir dişi Lagonomegopid örümceğini gösteriyor (yumurta kesesindeki minik yavruları görebilirsiniz),” dedi.

Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences’da yayınlanan bir araştırmaya göre, Bir ağaçtan damlayan bu reçine, yaklaşık 99 milyon yıl öncesinden yetişkin dişi örümcekleri ve genç örümcekleri yakalar ve bu eklembacaklıların annelik bakımını gösterir.

Selden, “Yaşayan bir dişi örümceğin bir ağacın kabuğuna girdiğinde tam olarak böyle göründüğünü” söylüyor ve ekliyor: “Araştırmacılar ayrıca her şeyin ne kadar iyi uyduğuna şaşırdılar.” deyimini kullandı.

Bu bulgu, bebek örümceklerin doğduktan sonra bir süre annelerinin yanında kalmalarının muhtemel olduğunu göstermektedir. Raporda, “Son derece koruyucu bir anne örümceğin çocukları ile arasında hiçbir şey duramaz. Örümcekler, anne şefkatiyle bilinir, ancak bunun fosilleşmiş örnekleri son derece nadirdir” denildi. o dedi.

Selden, “Örümceklerin en başından beri annelik içgüdüleri olduğunu biliyorduk, ancak yaklaşık 100 milyon yıl önce fosil kayıtlarından gerçek fiziksel kanıtlara sahip olmak güzel” dedi. dedi.


  • örümcek
  • reçine
  • eklem bacaklı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK