F.Bahçe'de yeni dönem

F.Bahçe'de yeni dönem

31
0
PAYLAŞ

Fenerbahçe'de resmi olarak kurulan kadın futbol takımı: Hedef Şampiyonlar Ligi'ne girmek

Fenerbahçe Kulübü kadın futbol takımı kuruldu. Sarı-lacivertliler yönetim kurulu üyesi Mustafa Kemal Danabas, Fenerbahçe kadın futbol takımı menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, Fenerbahçe kadın futbol takımı teknik direktörü Nihan Su ve yönetim kurulu, Ülker’de düzenlenen basın toplantısına katıldı. Stadyum Fenerbahçe. Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi bölümü 1907 kadın futbol takımının kurulmasıyla ilgili tribün.

Kemal Danabas, Fenerbahçe Spor Kulübü’nü yeni bir branşla tanıştırmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi:

Fenerbahçe kadın futbol takımı ile yeni bir yolculuğa başlıyoruz. Bunun temeli bizim için yeni değil, 2 yıl önce atıldı. 2019 yılında Uluslararası Kız Çocukları Günü için kızların futbol eğitimi alabilmesi için bir kız futbol okulu açtık. Bu sporcular bugün burada. Fenerbahçeli futbolcuların yolu açık olsun. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak ülkemizin dört bir yanından gençlerin hayali formamızı giymeyi hayal ettikleri gibi, artık tüm kız çocukları ve kadınlar bu kutsal sopa formayı hayal edecek. Fenerbahçe hayali kuran kızlara sarılmak ve destek olmak, yolculuğumuzun başından beri en büyük gücümüz oldu.

Türkiye’de kadın futbolunun Fenerbahçe kadın futbol takımı ile büyük ivme kazanacağına inandıklarını vurgulayan Danabas, şöyle devam etti:

28 şampiyonlukla en usta takım olan futbol takımımızla birlikte kulübümüz bu alanda lokomotif olacak, önemli başarılara imza atacak ve önemli mevkilere gelecektir. Kadın futbol takımımıza hayat vermek için çok değerli isimlerle çalıştık. Jessica Çarmıklı, UEFA ve FIFA’dan sonra ABD, İspanya ve Rusya’da forma giymiş, milli formayı da giymiş, kadın futbolunda çok önemli eğitimler almış değerli bir isim. Ailemize antrenör olarak gelen Nihan Su, birçok takımda futbol oynayan, milli takım formasını giyen, kaptanlık yapan, antrenman yapan ve hayatını kadın sporcular ve futbolcularla geçiren çok kariyerli bir isimdir. Kadın futbol takımımız uyumlu bir çalışma süreci içerisinde oluşturulmuş ve potansiyeli olan bir takımdır. Ekip olarak yaptığımız çalışmaları altyapı konusunda geliştireceğiz. Ülkemizde kadın futbolunun neler başaracağını hep birlikte deneyimleyeceğiz.

Fenerbahçe olarak birinci ligden rakiplerimizle mücadele etmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuruda bulunduk” dedi. Bir açıklama da yapan sarı ve lacivertli yönetici şunları söyledi:

Kadın futbolunda kararın bir noktaya gelmesini bekliyoruz. Ligin sponsorluk açısından durumunun belirleyici olması için ilgili kararın açıklanmasını bekliyoruz. Fenerbahçe kadın futbol takımı, Dereağzı tesislerinde antrenman yapacak. Maçları oynayacağımız stadı belirlemek için çalışıyoruz, bitiş noktasına ulaşma sürecindeyiz. Çok yakında açıklanacak. Mümkün olduğunca sık tapınağımıza en yakın yerde oynayacağız. Kadın takım formaları Fenerium’da satılmaktadır. Hedefimiz tüm branşlarda olduğu gibi sponsorların bütçesini karşılamak olacak. Kadın futboluna büyük ilgi var. Takım ve oyuncu sayısı artıyor. UEFA ve FIFA’nın ciddi bir eğilimi var. İlerleyen kurslarda sponsorluk eğilimi artar. Bu sponsorlarla devam edeceğiz.

Yönetici Jessica Lynne Çarmıklı

JESSICA LYNNE CARMIKLI: “BU ÜLKENİN KADIN FUTBOLU İÇİN BÜYÜK POTANSİYELİ VAR”

Fenerbahçe kadın futbol takımı menajeri Jessica Lynne Çarmıklı, sarı-lacivertli kulüpte böyle bir göreve atanmaktan onur duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

Bu ülkede kadın futbolu için sadece ülke genelinde değil, Avrupa genelinde de büyük bir potansiyel var. Futbol benim için her zaman çok önemli olmuştur. Futbol sayesinde birçok seçeneğim var. Türkiye’de kadınların bu fırsata hakkı var. 114 yıllık bu kulüpte kadın futbolunu kurmuş olmaktan dolayı çok mutluyum. Başkanımız Ali Koç’a ve Kemal Danabas’a teşekkür ediyorum. Çünkü bu vizyona sahipler. Bu, UEFA’nın çok önem verdiği bir branş. Burada olduğum için çok mutluyum. Fenerbahçe gerçekten büyük bir potansiyele sahip. Sadece buradaki kızlar için değil, genel halk için. Önümüzdeki yıllarda kadın takımımız UEFA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek.

Antrenör Nihan Su

NİHAN SU: “FENERBAHÇES’İN KADIN FUTBOL ŞUBESİ AÇMASI BÜYÜK BİR ADIM”

Fenerbahçe kadın futbol takımı teknik direktörü Nihan Su, kadın futbolundan, kadın teknik direktörlerinden dolayı mutlu olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

Burada doğru yerde olduğumu görüyorum. Kişisel olarak, ilk 11 yılı futbolcu olarak olmak üzere 1995 yılından bu yana kadın futbolunun içindeyim. Bu süreçte kızlarımızın gelişmelerine, engelleri aşmalarına ve başarılı olmalarına yardımcı olmaya ciddi şekilde bağlıyım. Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye’nin en büyük spor ve sivil toplum kuruluşu olan Fenerbahçe’nin kadın futbolu bölümünün açılışı dev bir adımdır. Son 3 yıldır Türkiye’de kadın ve kız çocuklarının korunması için kadın ve erkek eşitliği için kampanya yürüten Fenerbahçe gibi bir devin kadın futboluna adım atması, gelişmeleri taçlandıran ve kadın futbolunu markalaştıran en önemli unsurdur. Bir futbol işçisi olarak 26 yıl sonra bu noktaya geldiğimiz için çok mutluyuz. Fenerbahçe kadın futbol takımının teknik direktörü olmaktan tarif edilemez bir gurur duyuyorum. Bu formanın altında takımımız ve oyuncularımızla çığır açan başarılara adım atacağımıza söz veriyorum.

Tören, konuşmaların ardından fotoğraf çekimi ile sona erdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK