ABD'den kadın ve erkek futbolculara eşit ücret

ABD'den kadın ve erkek futbolculara eşit ücret

31
0
PAYLAŞ

ABD'deki milli oyuncular için eşit ücret

NTV Spor

Amerika Birleşik Devletleri Futbol Federasyonu (USSF), erkek ve kadın milli takımlarındaki oyunculara eşit ücret sözleşmeleri teklif ettiğini duyurdu.

Yeni bir gelişme, ABD futbolunda son yıllarda gündemde olan kadın ve erkek futbolcular arasındaki ücret eşitsizliği meselesidir.

USSF’den yapılan açıklamada, “Cinsel eşitsizlikle mücadelenin en iyi yolunun tüm tarafları sisteme eşit olarak dahil etmek olduğuna inanıyoruz. ABD’de sporun geleceğini düşündüğümüz için herkese eşit ücret teklif edilen anlaşmalarımız var. ” A Milli oyuncular üst kategoride oynuyor.” deyimleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, dünyanın en yüksek ücretli uluslararası kişilerinin önerilen maaş üzerinden ABD’ye tahsis edileceği vurgulandı. Dernek ayrıca FIFA’dan erkekler ve kadınlar Dünya Kupası’nı kazanan takımlara eşit ödüller vermesini istedi.

ABD kadın milli takımı oyuncularının Mart 2019’da ABD Futbol Federasyonu’na erkek milli oyuncularla eşit ücret talebiyle açtığı dava reddedilerek temyize gidildi.

Megan Rapinoe, Alex Morgan, Carli Lloyd gibi yıldızlardan oluşan ABD kadın milli takımı, 2015 ve 2019 yıllarında son iki dünya şampiyonasında şampiyonluk elde etmişti.

(NTV-Spor)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK