Sağlık Bakanlığından ABD’li ilaç firmasına soruşturma

Sağlık Bakanlığından ABD’li ilaç firmasına soruşturma

68
0
PAYLAŞ

Sağlık Bakanlığı'ndan ABD'li ilaç şirketine soruşturma

Sağlık Bakanlığı, ABD’li ilaç firmasının rüşvet iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı.

ABD’li bir ilaç firmasının Sağlık Bakanlığı bürokratlarına rüşvet verdiği iddiasıyla Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı. Eski Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ, geçen yıl Temmuz ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na görev süreleri boyunca rüşvet iddiasıyla suç duyurusunda bulunarak Sağlık Bakanlığı’ndan idari soruşturma talebinde bulunmuştu. Sağlık Bakanlığı, iddialarla ilgili idari soruşturma başlattı.

DHA’da yer alan habere göre, ABD’li ilaç şirketi Alexion Pharmaceuticals’ın Soliris markalı ilacı satmaları için Sağlık Bakanlığı yetkililerine rüşvet verdiği iddialarıyla ilgili adli ve idari soruşturmanın sürdüğü ortaya çıktı. Eski Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ’ın görev yaptıkları dönemde meydana gelen rüşvet iddialarını soruşturmasını istedi. Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın konuyla ilgili soruşturma başlattığı ve soruşturmanın devam ettiği öğrenildi. Sağlık Bakanlığı, eski Bakan Müezzinoğlu’na İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün soruşturmasının devam edeceğini bildirdi.

Geçen yıl yayınlanan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu raporunda, “Alexion Pharmaceuticals” adlı ABD merkezli bir ilaç firmasının, kendi “Soliris” markalı tıbbi ürününün yaygın satışını teşvik etmek için Türkiye dahil birçok ülkede yetkililere rüşvet verdiği iddia edildi. Dönemin sağlık bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ, daha sonra ABD’li ilaç şirketinin rüşvet iddialarıyla ilgili ayrı suçlamalarda bulundular.

RAPOR HAKKINDA MESAJ VEREN BASIN BİRİMLERİNİN TAKİPİ YOKTUR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, her iki sağlık bakanını da suçladıktan sonra, habere yer veren medyaya yönelik “iftira” iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı. Dosyanın İstanbul’a gönderilmesi nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe veren eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun avukatları, suç duyurularının rüşvet iddialarını soruşturmaya yönelik olduğunu ve haber konusuna yer veren medyada kendilerine rastlamadıklarını belirtti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da bu dilekçeye yanıt olarak, kovuşturmaya yer olmadığına hükmederek medyanın konuyla ilgili haber yapmasına yönelik soruşturmayı kapattı. Raporda rüşvet iddialarıyla ilgili ayrı bir soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

SAĞLIK DAİRE BAŞKANLIĞI ESKİ BAKANA SORUN

İdari soruşturma Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından yürütülür. Eski Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, rüşvet iddialarının soruşturulmasını istediğini ve iddialardan habersiz olduğunu belirterek teftiş kuruluna yazılı açıklama yaptı.


  • sağlık Bakanlığı
  • rüşvet
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK