Koronavirüsle karıştırılan Krup hastalığı nedir?

Koronavirüsle karıştırılan Krup hastalığı nedir?

19
0
PAYLAŞ

Krup koronavirüs ile karıştırılan nedir?

Son günlerde çocuklarda artan baş ağrısı ve boğaz ağrısı, burun akıntısı, yüksek ateş ve öksürük semptomları koronavirüsü hatırlatıyor. Bu semptomları olanlar PCR testi için başvururken, negatif çıkanlara sıklıkla krup teşhisi konur. Peki krup nedir?

Çocuklarında koronavirüse benzer belirtiler gören aileler, “COVID-19’a yakalanmaktan” endişe ederek onları hastaneye götürüyor. PCR testi negatif çıkarsa mutludur ama aynı zamanda şaşırır. Ancak bir seçenek daha var; Krup!

Hürriyet’teki haberin ardından, bu hastalık, Delta-Delta Plus varyantlarının semptomlarıyla neredeyse aynıdır. Maske, aralık, hijyen gibi kişisel önlemlerin azaldığı yaz aylarında kilo aldı. Özellikle yüz yüze eğitimlerin yeniden başladığı bu günlerde onlarla daha sık karşılaşma ihtimaliniz var.

Pediatri ve çocukluk hastalıkları uzmanı Dr. Hilal Kızıldağ Göktürk, krupun kışın daha sık görüldüğünü ancak daha sık görüldüğünü doğruluyor: “Geçen kış daha az görüştük. Tabi ki hijyen kurallarına uyuldu, maske ile teması ve mesafeyi azalttık. Yazın gelmesi ve kısıtlamaların hafiflemesi ile biz de biraz rahatladık. Temasların artmasıyla bunu bir kez daha gördük. Hızla yayılıyor ve son zamanlarda klinikte bunu çokça görüyoruz” diye uyarıyor.

Peki krup nedir? Koronavirüs ile ilgisi var mı? Çocuğunuzda krup, alerji veya Covid-19 olup olmadığını nasıl anlarsınız? Dr. Göktürk şöyle açıklıyor:

“KÖPEK HAVLAMASI GİBİ”

“Üst solunum yolu hastalıkları genellikle ateş, iştahsızlık, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kulak tıkanıklığı, öksürük, burun akıntısı ve kabızlık, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler gösterir. Krup aslında koronavirüs gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. ancak ses telleri hemen etkilenir.Soğuk algınlığının devamı olarak cilt altında ödem şeklinde oluşur.Sonuç olarak nefes alırken nefes almada zorluk olur. Hastalığın en tipik semptomu, geceleri artan havlama, nefes darlığı şeklinde boğuk bir öksürüktür. Bu halk arasında “köpek öksürüğü” olarak bilinir. Yüksek, kuru, durdurulamaz bir öksürük. Genellikle 3 ay ile 6 yaş arasındaki çocukları etkiler. Anaokulu gibi kalabalık ortamlarda öpüşme, yakın konuşma, hapşırma, öksürme yoluyla ağız ve burundan havadaki damlacıklar yoluyla virüs bulaşarak kolayca bulaşır. anaokulu, Okul alır. En yaygın patojenlerden biri parainfluenza virüsüdür.

“PCR TESTİ YAPIYORUZ”

“Normalde özel bir laboratuvar testi veya testi olmadan muayene ile krup teşhisi koyardık, ancak daha bulaşıcı ve daha kolay bulaşıcı olan Delta ve her geçen gün sayısı artan Delta Plus varyantının semptomları hemen hemen aynı. ; boğaz ağrısı, burun akıntısı, Ateş ve öksürük.Bu semptomları olan tüm hastalarımıza PCR testi yapıyoruz.Negatif ise krup tedavisine başlıyoruz.Soğuk buhar kullanmanızı, bol ılık sıvı içmenizi, ateş düşürüyorsanız tavsiye ederiz. Ağır hasta iseniz yüksek ateşiniz var Oksijen, kortikosteroid tedavileri Bu hastalık sıcağı sevmiyor!Bu nedenle ıhlamur ve adaçayı gibi bitki çaylarını tavsiye etmiyoruz.Bunun yerine soğuk uygulamalar, bol dinlenme, bol bol bol su içmenizi tavsiye edebilirim. sıvı alımı ve C vitamini takviyesi Hastalık Covid-19 kadar şiddetli olmasa da elbette bulaşıcıdır. Hijyene dikkat edin. Böyle bir durumdan şüphelenmeyin. Hastaysanız veya teşhis konduysa, özellikle böyle bir salgın sırasında çocuğu okula göndermemek daha iyidir.”

“GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ”

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Pediatrik Meme Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. DR. Ayşe Tana Aslan, online okulların kapalı olduğu derslerin devam ettiği ve sokağa çıkma yasaklarının getirildiği dönemde üst ve alt viral vaka sayısının neredeyse çok az olduğunu söyledi. alt solunum yolları enfeksiyonları parmakla sayılacaktı: “Bronşiolit ve krup gibi viral solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle hastane başvurularında geçen yıla göre artış var. “dedi.

BELİRTİLER KARIŞTIRILABİLİR

Prof. DR.Aslan Üst Solunum Yolu Hastalıklarının Belirtileri; Ebeveynlerin ateş, öksürük, burun akıntısı gibi Covid-19’a benzediği için paniğe kapılmaması gerektiğini hatırlatıyor ve şöyle devam ediyor: öyle değil.” Covid-19 ile karıştırılabilir elbette. , Ayrıca yeni varyantlardan bahsediyoruz. Örneğin DSÖ izleme listesinde olan ve son zamanlarda ön plana çıkan ‘Mu’ varyantı var, bu varyantların hangi semptomlara neden olduğu net değil. Ne siz ne de bir başkası sizin için doğru bir teşhis koyamaz. Bu nedenle, en ufak bir semptomda bir doktora danışmalısınız. Teşhis konulana kadar çocuğun okula gönderilmemesi de tavsiye edilir.”


  • krup hastalığı
  • krup nedir
  • krup belirtileri
  • Koronavirüs
  • Koronavirüs belirtileri
  • koronavirüsün ilk belirtileri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK