Koronavirüs araştırmasında dikkat çeken veri: Yılan zehri gibi işliyor

Koronavirüs araştırmasında dikkat çeken veri: Yılan zehri gibi işliyor

46
0
PAYLAŞ

Koronavirüs araştırmalarında dikkat çeken veriler: Yılan zehiri gibi davranıyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Arizona Üniversitesi’nde yürütülen yeni koronavirüs (covid-19) araştırmasında ilginç verilere rastlandı. Araştırmalar, covid-19 ile enfekte kişilerde ciddi hastalıklara neden olan ve çıngıraklı yılan zehirindeki bir enzime genetik olarak benzeyen yeni bir enzim keşfetti.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Stony Brook Üniversite Hastanesi ve Wake Forest Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar, Arizona Üniversitesi ile ortak yaptıkları yeni tip koronavirüs (covid-19) araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Araştırmalar, koronavirüsün güçlü bir şekilde geçmesine izin veren çıngıraklı yılan zehirindekine benzer bir enzim keşfetti.

Euronews’te yer alan habere göre, Dr. Journal of Clinical Investigation’da yayınlanan çalışmanın baş yazarlarından Floyd (Ski) Chilton, durumu çan şeklindeki bir eğriye benzetiyor ve hastalığa karşı direncin virüse tolerans haline geldiğini öne sürüyor.

Chilton durumu şöyle açıkladı:

“Bu enzim virüsü öldürmeye çalışır, ancak bir noktada o kadar büyük miktarda salınır ki işler kötüye gider ve hastanın zar hücrelerini yok eder. Ve böylece organ yetmezliğine ve ölüme neden oluyor.”

KAN DEĞERLERİNİN ANALİZİNDE TESPİT EDİLMİŞTİR

Çalışmanın ortak yazarı Prof. Maurizio Del Poeta, araştırmanın, Dr. Chilton, hastalığın seyrine katkıda bulunabilecek faktörleri belirlemişti.

Araştırma ekibi binlerce hastadan gelen verileri inceler ve geleneksel olarak yaş, vücut kitle indeksi ve önceki hastalıklar gibi risk faktörlerine ek olarak hastanın lipid ve metabolit seviyelerine odaklanır.

Arizona Üniversitesi Yardımcı Doçent Dr. Justin Snider, bu çalışma ile hastalığa yenik düşen hastaların metabolitlerinde benzerlik bulduklarını ve ortaya çıkan metabolitlerin hücrede bir enerji bozulmasına sahip olduğunu ve beklenmedik şekilde yüksek dozda sPLA2-11A enzimi sergilediklerini tespit ettiklerini belirtiyor.

Analizlerde bu enzim oranı sağlıklı bir insanda mililitrede yarım nanogram civarındayken ağır Covid-19 hastalarının yüzde 63’ünde bu oran 10 nanogramın üzerine çıkıyor. Araştırmacılar, özellikle covid-19’dan hayatını kaybedenlerde enzim oranının çok yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

ENZİM, RATTLE SNAKE VENT’DEKİ BİR ENZİM GİBİDİR

Wake Forest School of Medicine’deki araştırmacılara göre, “bozucu” olarak adlandırdıkları enzim, sepsis gibi şiddetli inflamasyonda veya hemorajik ve kardiyojenik şok gibi durumlarda sıklıkla görülen bir etkiye sahiptir.

Önceki araştırmalar, enzimin genetik olarak çıngıraklı yılan zehirindeki önemli bir enzime çok benzediğini göstermiştir.

Bilim adamları, bu enzimin de uzun süreli covid’e neden olup olmadığını araştırıyorlar.


  • Koronavirüs
  • enzim
  • Kovid-19
  • çıngıraklı yılan
  • Zehir
  • Arizona Üniversitesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK