Koronavirüs araştırmasında dikkat çeken detay… Böbrek hastalığı riskini artırıyor

Koronavirüs araştırmasında dikkat çeken detay… Böbrek hastalığı riskini artırıyor

45
0
PAYLAŞ

Koronavirüs araştırmasında dikkat çeken detay... böbrek hastalığı riskini artırıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre, yeni tip koronavirüsün (covid-19) böbrek hastalığı riskini yüzde 35 artırdığı tespit edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma, yeni koronavirüsün (Kovid-19) böbrek sorunları ve başarısızlık riskini yüzde 35 artırdığını buldu.

AA’nın haberine göre, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından ABD Gazi İşleri Bakanlığı Sağlık Sistemine kayıtlı kişiler üzerinde yapılan bir araştırmada, Mart 2020 ile 2021 arasında yaklaşık 90.000 kişiye covid-19 teşhisi kondu ve yaklaşık 1,7 milyon kişiye covid-19 teşhisi konmadı. incelendi.

Çalışma, enfekte olduktan bir ila altı ay sonra Covid-19’lu kişilerin böbrek yetmezliği veya böbrek fonksiyonlarında önemli bir azalma yaşama olasılığının diğerlerine göre yüzde 35 daha fazla olduğu sonucuna vardı.

Araştırmalar böbrek hastalığı riskinin COVID-19 enfeksiyonunun şiddeti ile doğru orantılı olduğunu göstermiştir.

Covid-19 olmayan kişilerle karşılaştırıldığında, kronik böbrek yetmezliği riskinin yüzde 15, akut böbrek yetmezliği riskinin yüzde 30 ve “son dönem böbrek yetmezliği” riskinin ise %215 oranında arttığı bulundu. hafif hastalığı olanlarda.

Covid-19 olmayanlara göre kronik böbrek hastalığı riskinin 7 kat, akut böbrek hastalığı riskinin 8 kat, son dönem böbrek hastalığı riskinin arttığı, Covid-19 olmayanların ise kalp krizi riskini artırdığı bildirildi. ciddi bir hastalığı olan risk.

Çalışmanın sonuçları 1 Eylül’de Amerikan Nefroloji Derneği’nin dergisinde yayınlandı.

Washington Üniversitesi uzmanları, araştırmalarının covid-19’lu kişilerde böbrek fonksiyonunu kontrol etmenin önemine işaret ettiğini söyleyerek, salgın başladığından bu yana covid-19 teşhisi konan 38 milyon kişiden 510.000’inin böbrek hastalığı olacağını tahmin ediyor.

ABD Ulusal Böbrek Vakfı, böbrek hastalığının genellikle hiçbir belirti göstermediği konusunda uyarıyor ve böbrek sorunları olan kişilerin yüzde 90’ının durumdan habersiz olduğuna dikkat çekiyor.

Uzmanlar, erken evre böbrek hastalığının ilaç tedavisine yanıt verdiğini söylüyor.

37 milyon kişinin böbrek hastalığına sahip olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde böbrek hastalığı, ülkedeki önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.


  • Kovid-19
  • Böbrek hastalığı
  • Koronavirüs
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK