Kanser tedavisinde umut ışığı olacak… Porsuk ağacında tespit edildi

Kanser tedavisinde umut ışığı olacak… Porsuk ağacında tespit edildi

13
0
PAYLAŞ

Kanser tedavisinde umut ışığı olacak... Porsuk ağacında kanıtlanmış

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyelerinin yaptığı araştırmada, porsuk ağacında kanser hücrelerini azaltan ve yok eden taksol çok miktarda bulundu.

Bartın Üniversitesi araştırmacıları, nesli tükenmekte olan 17 farklı porsuk ağacı popülasyonu üzerinde yaptıkları deneylerde, güçlü anti-kanser ilaç taksolü bolluğunu keşfettiler.

AA’nın haberine göre, Orman Fakültesi, Silvikültür Enstitüsü, Prof. Dr. Halil Barış Özel ve Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Mesut Tandoğan’ın araştırması kanser tedavisinde umut ışığı olacak önemli sonuçlar verdi.

Prof. DR. Özel, gazetecilere, proje kapsamında Batı Karadeniz ve Marmara bölgelerinde 17 popülasyonun deneme alanlarını belirlediklerini söyledi.

Özel, 4 yılı aşkın süredir birçok bölgede yapılan gözlem ve ölçümler sonucunda biyotik ve abiyotik faktörlerin etkisiyle uzun vadede oluşan bu ağaç türlerinin meşcere özellikleri ve profillerinin ortaya çıkarıldığını açıkladı.

“Sadece porsuk ağacının yaprakları üzerinde yaptığımız deneylerde elde ettiğimiz bileşik, yumurtalık, meme, prostat ve küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinin tedavisinde tek başına veya diğer kemoterapötik bileşiklerle kullanıldığında yok edilir, kanser hücreleri tarafından kullanılır. Ağaçlardan yaprak örnekleri alındı ​​ve içerikleri en etkili laboratuvar yöntemleri kullanılarak belirlendi.”

En yüksek taksol oranlarının Bartın-Gölderesi, Düzce-Yığılca-Kurtkayası, İnebolu-Karagöl ve Karabük-Yenice-Kızılkaya populasyonlarında bulunduğuna işaret eden Özel, “Taxus baccata L. populasyon verileri bu şekildedir. Türkiye’de yeterli taksol içeriği. Bu bileşiğin ormanlara zarar vermeden sentezi ve doku kültürü için yapılacak çalışmalara katkı sağlayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

“GEN GRUPLARININ OLUŞTURULMASIYLA TİPİN VE TAKSOL ÜRETİMİNİN DEVAMLILIĞI SAĞLANMALIDIR”

Özel, Türkiye’nin özellikle bu tür hastalıklara yönelik ilaçlarda dışa bağımlılığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin dışa bağımlı ilaçlara olan bağımlılığı göz önüne alındığında, gelecekteki değerli ilaç hammaddelerinin üretimi için doğal kaynaklarımızın araştırılması, bu yerli kaynaklar kullanılarak hammaddelerin çıkarılması ve üretilmesi, yeni ilaçların geliştirilmesinden daha ulaşılabilir bir hedeftir. aktif bileşen molekülleri kalıcı bir hedeftir Endüstriyi örtün ve doğal porsuk kaynaklarının sürdürülebilirliğini koruyun. Çalışmalar gereklidir. Bu noktada nesli tükenmekte olan bu ağaçların korunmasını garanti altına almak ve bu ilaç bileşiğini muhafaza etmek için gen gruplarının oluşturulması ve bu alanda kalıcı çözümler üretilmesi gerekmektedir.”


  • porsuk ağacı
  • Kanser hücresi
  • ilaç
  • Bartın Üniversitesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK