Bir buçuk saat süren parmak nakli literatüre girdi

Bir buçuk saat süren parmak nakli literatüre girdi

32
0
PAYLAŞ

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi plastik cerrahi uzmanları, baş parmağı kırılan gencin yüzük parmağını nakletti. Bu başarı Amerikan El Cerrahisi Dergisi’nin literatürüne girdi.

Konya’da 19 yaşındaki gencin kopan baş parmağının yerine kullanılmayan yüzük parmağı değiştirildi.

AA’da yer alan habere göre; Necmettin Erbakan Üniversitesi (YENİ) Meram Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Endüstriyel kaza.

Başparmağının yırtılması nedeniyle el fonksiyonlarının çoğunu kaybeden 19 yaşındaki hastayı doktorlar ameliyat etti ve yaklaşık 1,5 saatlik operasyonun ardından başparmak yerine kötü çalışan yüzük parmağını nakletti.

Ameliyattan 2 saat sonra başparmağını hisseden hasta, el fonksiyonlarını kullanabilecek şekilde taburcu edildi. Operasyon bilimsel dergide yayınlandı ve literatüre dahil edildi.

TIP FAKÜLTESİ YENİ MERAM YÜZ VE KOL EKİMİ İÇİN RUHSAT ALDI

Prof. Dr.Nce, Meram Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Kliniğinin uzun yıllardır mikrocerrahi merkezi olarak faaliyet gösterdiğini söyledi.

Türkiye’nin farklı illerinden kliniğe başvuran ve kol ve parmakları kopmuş hastaları tedavi eden çok sayıda hastanın bulunduğu İnce, kol ve yüz nakli ruhsatı alan ikinci üniversite hastanesi olduklarını belirtti.

İnce, parmakları kopan hastaları her zaman tedavi edemeyeceklerine dikkat çekti.

Baş parmağı kopan 19 yaşındaki hastada el fonksiyonlarını korumak için yeni bir teknik kullandıklarını anlatan İnce, şunları söyledi:

“Hasta bir kazada parmağını kaybetti. Kaybedilen parmağın yerine parmak nakli yapmak zorunda kaldık. Parmak naklinde mikrocerrahi sonrası pıhtılaşma ve parmakta pıhtılaşma riski vardı. Tekniğimizde herhangi bir risk yoktu. Yaptığımızda konuştuk. hastamıza bu tekniğin daha iyi olduğuna karar verdik, kopan başparmağın bulunduğu yere naklettik, nakli başarılı bir şekilde gerçekleştirdik, işe yarıyor.Hastamız yeniden çalışabilir, yazı dahil tüm inceliklerini yaparak. O da parmağını hissediyor. Ayak nakli ile hasta en az 6 ay o parmağı hissetmeyecek. Ancak bu teknikle ameliyattan yaklaşık 2 saat sonra parmağını hissedecek.”

AMERİKAN EL CERRAHİSİ DERGİSİ’NDE YAYINLANAN BAŞVURU

Başparmak transferi ile bağlantılı olarak bir parmak ve işaret parmağı transferi olduğunun bir göstergesi olarak bir keresinde şöyle demiştim: “İşaret parmağını kullanırsak elin en önemli parmaklarından birinin işlevini kaybedersiniz. Yüzüğü naklettik. ”Nispeten seyrek kullanılan dördüncü parmak olan parmak ve başarılı oldu. Bu da başarılı oldu. Journal of Hand Surgery American Volume’de yayımlanmıştır. “Kullanılan ibareler.


  • Konyak
  • parmak nakli
  • Edebiyat
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK