Antikor seviyesini yükseltiyor… Hatırlatma dozuna ilişkin merak edilenler

Antikor seviyesini yükseltiyor… Hatırlatma dozuna ilişkin merak edilenler

38
0
PAYLAŞ

Antikor seviyesini arttırır ... hafıza dozuyla ilgili tuhaflıklar

Yeni koronavirüse (covid-19) karşı 2 doz inaktive aşının ardından verilen hatırlatma dozunun antikor düzeylerini önemli ölçüde artırdığı bildirildi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.

Prof. Dr.Gürcan, AA muhabirine Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan birçok aşı gibi covid-19 aşılarında da antikor düzeylerinin zamanla azaldığını açıkladı.

Salgınla mücadelede en güçlü silah olan aşı, herkesi aşı takvimine bağlı kalmaya ve gerekli dozları almaya çağırıyor.

Gürcan, belirli zamanlarda hatırlatma dozları ile antikor düzeylerinin arttığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İnaktif aşılardan yaklaşık 3 ay sonra antikor seviyesinde önemli bir düşüş oluyor. Antikor seviyelerinde bir düşüş gözlemlenirse, hatırlatma dozu ile bu seviyelerin tekrar yüksek değerlere çıkarılması gerekiyordu. Bilim adamlarının görüşleri ve araştırmalar ışığında Sağlık Bakanlığı 3. dozu uyguluyor. 2 doz Sinovac aşısından sonra Biontech’ten bir hatırlatma dozu kullanılırsa, antikor seviyelerinin çok daha iyi değerlere yükseldiği ve varyantlara karşı daha iyi koruduğu gösterilmiştir. Biontech’in hatırlatma dozunu tavsiye ederim. Herhangi bir kontaminasyon seviyesi kanıtlamadım. Bilimsel veriler de Biontech’in bir hatırlatma dozu için faydalı olacağını gösteriyor.”

Prof. DR.Gürcan, olası yeni mutasyonlara karşı aşılanmanın ve tedbirlere gönül rahatlığıyla uymanın gerekli olduğunu vurguladı.

Gürcan, aşı yapılmadan kişinin virüse karşı korunmasız olduğuna dikkati çekerek, “Aşı süresi uzarsa her uzun süre virüsün mutasyon için zaman kazandığı anlamına gelir. Mutasyona uğramış suçların meydana gelmesi demektir.Ne tür bir mutasyonun olacağı önceden tahmin edilebilir. Sonuçta bu aşıların etkili olmadığı bir mutant, “Bu fırsatı vermeden önce bu pandemiyi bitirmemiz gerekiyor. Şu anda mutantlara karşı aşılar etkili ama mutantlar var olabilir.” aşıların etkisiz olduğu yerde her zaman bir risk vardır” dedi.


  • inaktif aşı
  • Koronavirüs
  • Kovid-19
  • Hatırlatma dozu
  • Trakya Üniversitesi
  • Şaban Gürcan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK