ABD’den yeni Kovid-19 aşısı… Isıya dayanıklı ve ucuz

ABD’den yeni Kovid-19 aşısı… Isıya dayanıklı ve ucuz

18
0
PAYLAŞ

ABD'den yeni covid-19 aşısı... Isıya dayanıklı ve ucuz

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim adamları, covid-19 aşılarında büyük bir yenilik yaptı. Yeni aşı adayı, bitkilerde ve bakterilerde bulunan ısıya dayanıklı virüslerden yapıldı.

ABD’deki San Diego Üniversitesi’ndeki bilim adamları, yeni bir covid-19 aşı adayı geliştirdiler. Bu oda sıcaklığında etkinliğini kaybetmeyen bu ısıya dayanıklı aşı adayının bileşenlerinin bitkilerden veya bakterilerden elde edilen virüsler olduğu tespit edildi.

DHA’dan gelen habere göre, California, San Diego Üniversitesi’ndeki bilim adamları, soğukta tutulması gerekmeyen yeni covid-19 aşı adaylarının geliştirilmesinin ilk aşamasında olduklarını açıkladılar. İncelenen aşı adaylarının, farelerde yüksek konsantrasyonlarda covid-19’a karşı nötralize edici antikorlar indüklediği bildirildi. Bu aşıların insanlarda güvenli ve etkili olduğu kanıtlanırsa, uzak bölgeler veya mali açıdan yoksul topluluklar dahil olmak üzere küresel aşı dağıtımında önemli bir rol oynayabilirler.

Halen geliştirilmekte olan aşılarla ilgili olarak, San Diego Üniversitesi Jacobs Mühendislik Okulu’nda Nano-İmmüno Mühendisliği Merkezi direktörü Nicole Steinmetz, “Aşı teknolojimizin heyecan verici yanı, ısıya dayanıklı olmasıdır. dondurucular kurmanın veya kamyonların sürmesine izin vermenin mümkün olduğunu. Aşılar bulunmayan yerlere kolaylıkla ulaşabiliyor” dedi.

ÜRETİMİ SAĞLAM, KOLAY VE PAHALI OLABİLİR

Konuyla ilgilenen bilim adamları, bitki virüslerinin ve bakteriyofajların nanoparçacıklarının yüksek sıcaklıklarda son derece kararlı olduğunu ve bunun aşının büyük bir avantajı olduğunu vurguladı. Sonuç olarak, aşıların soğuk bir ortamda muhafaza edilmek zorunda kalmadan saklanabileceği ve teslim edilebileceği bulunmuştur.

Araştırmacılar, söz konusu çalışmanın amacının covid-19 aşılarını insanlar için daha erişilebilir hale getirmek olduğunu söyledi. San Diego Üniversitesi Jacobs Mühendislik Okulu’nda nanomühendislik profesörü Jon Pokorski, “En savunmasız insanların evlerini terk edip onları riske atmak yerine posta kutularına mikro yapışkanlı iğneler göndermeyi hayal edin” dedi. Pokorski’nin ekibi, mikro iğneli yapıştırıcılar ve implant teknolojisi geliştirmişti.


  • ısıya dayanıklı
  • Koronavirüs
  • Kovid-19
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK