Nicole Rona’dan Banu Alkan’a tazminat davası

Nicole Rona’dan Banu Alkan’a tazminat davası

33
0
PAYLAŞ

Nicole Rona, Banu Alkan'a tazminat davası açtı

Nicole Rona, Banu Alkan’ın seslendirdiği “White Orchid” şarkısının nakaratının kendisine ait olduğunu iddia ederek dava açtı. Rona, Afrodit’e 75 bin TL tazminat davası açtı.

Şarkıcı Nicole Rona, Banu Alkan’ın “White Orchid” adlı şarkısındaki korodaki sesin kendisine ait olduğunu iddia etti. Şarkının nakaratında Banu Alkan’ın çaldığını iddia eden Rona, sesini izinsiz kullandığını öne sürerek Alkan’a 75.000 TL’lik dava açtı.

Şarkıcı Nicole Rona, avukatı İlyas Geyik aracılığıyla izin ve rızası olmadan sesini kullandığı iddiasıyla Banu Alkan’a tecavüz ve tecavüzün durdurulması için Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’ne dava açtı. Davada Rona’nın vokal sanatçısı olduğu ve yaklaşık 9 yıl önce stüdyoda pilot okuma, yani test konuşma okuması yaptığı belirtildi. Bu ses okumasının Rona’nın bilgisi ve rızası olmadan kaydedildiği, Banu Alkan’ın bu ses okumasını “Beyaz Orkide” adlı şarkısının korosunda rızası olmadan kullandığı iddia edildi.

“KENDİ SESİ GİBİ BAŞLADI”

Banu Alkan’ın şarkıyı 4 yıldan fazla bir süredir kendi eseri olarak kullandığını ve bu sayede maddi kazanç elde ettiğini belirten dilekçede, Alkan’ın korosunun ve Nicole Rona’nın sesinin özel okuma bölümünün kendisininmiş gibi izinsiz kullanıldığı iddia edildi. kendi sesi ve o geri oynadı. Nicole Rona’nın bu konuyu öğrenmesi üzerine noter aracılığıyla Alkan’a ihtar gönderdiği ve savcılığa suç duyurusunda bulunduğu, soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Söz konusu soruşturma dosyasına sunulan raporda, nakaratta müvekkilin sesinin kullanıldığı belirtildi. Banu Alkan’ın Nicole Rona’dan haksız kazanç sağlamaya devam ettiğini öne süren dilekçede, 25.000 TL’si maddi, 50.000 TL’si manevi olmak üzere toplam 75 bin TL tazminat talep edildi.


  • Nicole Rona
  • banu alkan
  • dergi
  • tazminat
  • durum
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK