Yozgat’ta heyecanlandıran gelişme! 3 bin 500 yıllık mozaik bulundu

Yozgat’ta heyecanlandıran gelişme! 3 bin 500 yıllık mozaik bulundu

19
0
PAYLAŞ

Yozgat'ta heyecanlandıran gelişme!  3 bin 500 yıllık mozaik bulundu

Yozgat’ta 3500 yıllık bir mozaik bulundu. Yozgat Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, “Bilimsel çalışmalar, bulunan mozaiğin dünya tarihinde bir ilk olduğunu gösterdi” dedi. aranan.

2008 yılında yüzey araştırmalarına başlanan ve 2012 yılında Yozgat’ta kazı çalışmalarına başlanan Uşaklı Höyük’te 3×7 metre boyutlarında 3147 taştan oluşan mozaik bulundu.

Kazı alanını araştıran Yozgat Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, gazetecilere verdiği demeçte, Uşaklı Höyük’teki kazıların Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İtalya’daki Pisa Üniversitesi ve Bozok Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütüldüğünü söyledi.

iftçi, kazılar sırasında 3 bin 500 yıllık bir mozaiğin bulunduğunu belirterek, “Bulunan mozaiğin dünya tarihindeki ilk mozaik olduğu bilimsel çalışmalarda ortaya konmuştur. İlk mozaik olduğu gerçeği de ortada” Mozaiğin yapısı çok ilkel olduğu için tanınabilir. Burayı turizme kazandırmayı planlıyoruz” dedi.

Üniversite Öğretim Üyesi ve Kazı Direktörü Doç. DR. Anacleto D’agostino da buldukları mozaiğin MÖ 1500 olduğunu ifade etmiştir.

D’agostino, mozaiğin dünyanın en eskisi olduğunu vurgulayarak, “Hitit dönemi yapısını birleştiriyor. Yunanistan’da da benzer mozaikler biliyoruz ama buradaki mozaiğin oradan daha eski olduğunu düşünüyoruz.” dedi.


  • Uşaklı Höyük mozaik çalışması
  • 3500 yıllık mozaik
  • Uşaklı Höyük Kazıları
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK