Türkiye ile Kırgızistan arasında Turkovac Faz 3 çalışmaları için mutabakata varıldı

Türkiye ile Kırgızistan arasında Turkovac Faz 3 çalışmaları için mutabakata varıldı

17
0
PAYLAŞ

Türkiye ile Kırgızistan arasında Turkovac'ın Faz 3 denemeleri konusunda anlaşmaya varıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kırgızistan’daki temaslarının ardından bir açıklama yaparak, TURKOVAC’ın 3. faz çalışmalarının Kırgızistan’da uygulanması konusunda Cumhurbaşkanı Sadır Çaparov ile anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk covid-19 aşısı TURKOVAC’ın Faz 3 denemelerinin Kırgızistan’da yapılması için Cumhurbaşkanı Sadır Çaparov ile anlaşmaya varıldığını duyurdu.

AA’nın haberine göre, Kırgızistan’daki temaslarının ardından evine dönen Oktay, yerli covid-19 aşısı hakkında ifade verdi.

Oktay, Kırgızistan’da yerli aşı TURKOVAC’ın 3. faz denemelerinin yapılması için Cumhurbaşkanı Sadir Çaparov ile anlaşmaya varıldığını söyledi.

Oktay, Çaparov ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek, “Yerli aşımızı sadece milletimizin değil tüm insanlığın hizmetine sunmak için durmaksızın çalışıyoruz. Hayırlı olsun” dedi. aranan.

BİRÇOK ÜLKE TURKOVAC 3. FAZ ÇALIŞMASI İÇİN MÜZAKERE YAPIYOR

Oktay, “Pakistan, Azerbaycan, Arjantin, Kolombiya ve Polonya başta olmak üzere birçok ülke ile Faz 3 denemelerinin yapılması için görüşmeler sürüyor” dedi. Bilgilerini paylaştı ve bu çalışmalarla yerli aşı TURKOVAC’ın dünya çapında kullanılan bir aşı olması ve uluslararası bir nitelik kazanması için önemli adımlar atıldığını vurguladı.

Oktay dedi ki:

Yerli aşımız TURKOVAC ile kazandığımız bu tecrübe ile diğer yerli aşı çalışmalarımızda hızla ilerleyeceğiz. TURKOVAC, acil durum izni başvuru aşamasına her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Öte yandan VLP tipi aşımız da faz 3 uygulama aşamasına girmiştir. Bir yandan seri üretim için kapasite artışımız devam ediyor. Yetkin kurumlarımız, kapasite artırmak, teknik ve finansal destek sağlamak için halihazırda aşı üretim kapasitesine sahip özel sektör firmalarımızla yakın işbirliği içinde çalışmaktadır.


  • Türk
  • Türkiye
  • Kırgızistan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK