Türkiye güzelinin vasiyeti tamam! 25 milyonluk miras itfaiyecilerin

Türkiye güzelinin vasiyeti tamam! 25 milyonluk miras itfaiyecilerin

20
0
PAYLAŞ

Türkiye'nin güzelliğinin vasiyeti tamamlandı!  25 milyon geleneksel itfaiyeci

Miss Turkey Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun 272 itfaiyeciye bıraktığı 25 milyon liralık mirasın gerekçeli kararı açıklandı.

1936 Miss Turkey ve doktor Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun 272 yangından kurtaran 272 itfaiyeciye bıraktığı 25 milyon liralık mirasın haklı kararı.

Hürriyet’in haberine göre Miss Turkey 1936 1909 İstanbul Fatih’te dünyaya gelen Mahmure Birsen Sakaoğlu, 4 ve 90 yaşlarında iki kez yangında mahsur kaldı. Fatih itfaiyesi, Sakaoğlu’nu hem çocukken hem de yaşlılıkta alevlerden kurtardı. 1999 yılında kendisi gibi doktor olan Mustafa Sakaoğlu’nu kaybeden Mahmure Birsen Sakaoğlu, 3 Mayıs 2000 tarihinde doktorlar eşliğinde el yazısıyla vasiyetini yazarak ruh sağlığının iyi olduğuna dair rapor aldı.

Sakaoğlu, bankadaki parasının faizinin Fatih itfaiye müdüründen kapıcıya kadar tüm çalışanlara 3 ayda bir eşit olarak dağıtıldığını vasiyet etti. 16 yıl önce Fatih itfaiye çalışanları, Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun isteklerini yerine getirmek için İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne “vasiyetin yerine getirilmesi” davası açtı.

İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde vasiyetin yerine getirilmesine (vasiyetin yerine getirilmesine) ilişkin karar duruşmasında mahkeme, itfaiye ekiplerinin açtığı davayı kabul ederek Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun isteklerinin yerine getirilmesine karar verdi. Mahkeme, Sakaoğlu’ndan kalan 25 milyon liranın 272 Fatih İtfaiye çalışanı arasında paylaşılmasına karar verdi.

VAKA SÜRESİ 16 YIL

Mahkeme, 16 yıllık davaya ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun 3 ayda bir tahsil edildiğini belirten gerekçeli kararda, Fatih İtfaiye müdüründen kapıcıya faiz tahsil edilmesi şartıyla. Sakaoğlu’nun vasiyeti, 30 Ocak 2004’te 17. İstanbul Noterliği tarafından onaylandı. Fatih İtfaiyesi çalışanlarının kimler olduğu, kira gelirlerinden ve bankadaki paranın faizinden yararlanacaklarının araştırılması için ekspertiz yapıldı. verildi” dedi.

272 KİŞİ SAHİBİ HAKLARI

17 Aralık 2003’te 94 yaşında vefat eden eski Türkiye Güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun kardeşi Albay Selahattin İzmir’den emekli oldu ve 4 yeğeni de mirastan pay istedi. Sakaoğlu’nun yakınları vasiyetin iptali için dava açtı. Olaya Fatih itfaiyesi de katıldı. İstanbul 14. asliye hukuk mahkemesi iki yıl önce Fatih itfaiyesinin 272 çalışanının miras hakkına sahip olduğuna karar verdi.


  • Miss Turkey Mahmure Birsen Sakaoğlu
  • Miss Turkey Mahmure Birsen Sakaoğlu
  • Miss Turkey Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun son vasiyeti
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK