Toplumsal bağışıklık için 6 ayda bir aşı

Toplumsal bağışıklık için 6 ayda bir aşı

30
0
PAYLAŞ

Sürü bağışıklığı için 6 ayda bir aşı

“2023’e kadar 6 ayda bir aşı olmamız gerekebilir” Aşının 100 milyon dozu aştığını söyleyen Prof. Gündüz, toplumsal bağışıklığı sağlamak için aşıların 2023’e kadar belirli sürelerle devam edebileceğini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. DR. Hasan Murat Gündüz, aşı ile belli bir noktaya gelindiğini ancak bunun salgını durduracak düzeyde olmadığını açıkladı. “Toplum bağışıklığını artırmak için 2023 yılına kadar aşılama kaçınılmaz” diyen Gündüz, “Türkiye’de tek doz oranı %81,6’ya, 2 doz oranı ise %63,3’e ulaştı. Aşı kartında kırmızı il yok. en az yüzde 10-15’i daha tam aşılanmalıdır.”

BAĞIŞIKLIK AŞIYLA OLUR

“Bu olmazsa salgın yavaşlasa da devam edecek. 2022’de, belki 2023’te bu aşıların toplumun bağışıklığını geri kazanması için yapılması kaçınılmaz görünüyor. Pandemi geçene kadar toplumun 6 ayda bir aynı disiplinle aşı yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

DEVAM ETMEK İÇİN 12 YILI AŞKIN EĞİTİM ALIN

Yeni varyantlarla birlikte çocuklar da bavullara geldi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, yeni eğitim aşamasında 12-16 yaşları arasında altta yatan ciddi bir hastalığı olan kişilerin ve 16 yaşını doldurmuş herkesin aşılanması gerektiğini belirtti. Ünal, “BioNTech’in 12 yaşından itibaren güvenli ve etkili olduğunu gösteren üçüncü aşama çalışmaları yayınlandı. Sinovac aşısının üç ila on sekiz yaş arasında güvenli ve etkili olduğunu gösteren ikinci aşama çalışmaları da “Çocuklarınızı Aşılayın” eğitimini tamamladı.

ZORUNLU PCR TESTİNDE 10 EĞİTMEN ÇIKIŞI POZİTİF

Trabzon Sağlık Müdürü Hakan Usta, aşı olmayan öğretmen ve diğer okul personeline yönelik PCR testi uygulaması kapsamında 10 kişinin testlerinin pozitif çıktığını duyurdu. Usta, “Bu 10 kişi aşılı değil, belki aşıya dirençlidir. Artık şoförler, öğretmenler ve temizlik görevlileri işlerini başka birine devretmek zorunda kaldı. Sağlık çalışanlarından her gün yaklaşık 15 olumlu sonuç alınmaktadır. PCR yoluyla da dahil olmak üzere orada da bir işi kaybedeceğiz. “İş gücü yaratmak bizi zorluyor. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması gerekiyor” dedi.


  • sosyal bağışıklık
  • PCR testi
  • Eğitim
  • aşı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK