Terör suçuna ‘Elf’ çözümü

Terör suçuna ‘Elf’ çözümü

40
0
PAYLAŞ

Terör suçlarına 'elf' çözüm

Yeni adı Holcim! Lafarge bir elf gibi kaçmaya çalışır. DEAŞ’a yardım ve yataklık suçu belgelenen Fransız Lafarge, Hollandalı şirketle birleşerek “Holcim” adını aldı. Daha önce Total’e satılmış ve Fransız ekibini saran uluslararası rüşvet ağı skandalından sonra adını değiştirmişti.

Dünyanın en büyük çimento devi Fransız Lafarge, 2015 yılında önce “LafargeHolcim” adı altında DEAŞ’ı finanse ettiği iddiasıyla İsviçreli rakibiyle birleşmiş, şimdi ise şirket adından “Lafarge” silinmiş ve adı “” olarak değiştirilmiştir. Holcim.” tescilli GmbH “. Şirketin bu girişimi, 1992-94 yıllarında yolsuzluk ve rüşvet iddialarından kurtulmak için rakibi Total ile birleşen petrol şirketi Elf’i andırıyordu.

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Mitterrand’ın oğlu Jean Christophe Mitterand’ın 1992-1994 yılları arasında ulusal petrol şirketi Elf’ten para aldığı iddia edildi. İddiaya göre, Elf tarafından finanse edilen İsviçreli danışmanlık firması Cres için çalışan Christophe Mitterand, Afrikalı şirketlerle yaptığı sözleşmelerde petrol şirketine rüşvet verdi. Bu incelemelerin ardından şirket Total ile birleşti.

Fransız kurumlarına ait belgelerde yer alan bilgiler, dünyanın en büyük çimento devi Fransız Lafarge’ın DEAŞ ile ilişkisi hakkında Fransız iç, dış ve askeri istihbarat teşkilatlarını bilgilendirdiğini ve ilişkinin Fransız devletinin bilgisinde gerçekleştiğini gösterdi.


  • laf
  • holcim
  • ölüm
  • terör
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK