TBMM Başkanı Şentop: FETÖ, kardeş ülkelerin milli güvenliğine tehdit oluşturuyor

TBMM Başkanı Şentop: FETÖ, kardeş ülkelerin milli güvenliğine tehdit oluşturuyor

151
0
PAYLAŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop: FETÖ kardeş ülkelerin milli güvenliğine tehdit oluşturuyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sözcüsü Mustafa Şentop, FETÖ’nün kardeş ülkelerin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sözcüsü Mustafa Şentop, terör örgütü Fetullah’ın (FETÖ) kardeş ülkeler başta olmak üzere faaliyet gösterdiği ülkelerde ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi.

AA raporuna göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, Kazakistan’ın Türkistan kentinde düzenlenen Türkçe Konuşan Ülkeler Parlamenterler Meclisi (TÜRKPA) 10. Genel Kurulu’nda “Türk Dünyasında Parlamentolar Arası İşbirliği ve Gelecek Beklentileri” konulu bir konuşma yaptı.

entop, uluslararası ilişkilerde parlamentoların ve parlamenterlerin öneminin giderek arttığını belirterek, TÜRKPA’nın ortak sorunlara ortak çözümler geliştiren uluslararası bir yapı haline geldiğini kaydetti.

Şentop, TÜRKPA üyesi ülkeler olarak, Birleşmiş Milletler (BM) de dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluş tarafından Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanınan Ermeni işgali altındaki kendi ülkelerinin kurtarılmasından mutluluk duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Dün 27 Eylül, işgal altındaki Karabağ’ı özgürleştiren şanlı Vatan Savaşı’nın yıl dönümüydü. ‘Şehitler Günü’ olarak adlandırılan bu yıl dönümünde tüm Azerbaycan halkının bayramını kutluyor, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Karabağ bizim yanımızda Azerbaycan’dır ve işgalin sona ermesiyle bağımsızlığını kazanmasında bölgeyi çeşitli şekillerde desteklemektedir ve gelecekte de desteklemeye devam edecektir.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bir gaziler meclisi olduğunu ve geçen yıl kuruluşunun 100. yılını kutladığını hatırlatan Şentop, şöyle devam etti:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi 2016 yılında yeniden gazi oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında FETÖ’cüler meclisimize saldırmaya cüret ettiler. Parlamentomuz FETÖ hainleri tarafından uçaklardan atılan üç bombaya maruz kaldı, milletvekilleri saldırılara rağmen meclise girerek bu hain teşebbüse direndiler. Kahraman milletimiz bir kez daha tankları elleriyle durdurma cesaretini bu hain terör örgütünden canı pahasına vatanımızı ve meclisimizi koruma cesaretini gösterdi.”

FETÖ’nün tek amacının bulunduğu ülkeleri fethetmek ve kendilerine verilen örgütsel faaliyet ve talimatları yerine getirmek olduğunu belirten Şentop, “Milletimizin iradesi, önceliği ve tam desteği ile 15 Temmuz yapılanmasına sahibiz. 100 yıllık parlamentomuz dünya demokrasi tarihinde iki kez emektardı. Eşi görülmemiş bir onurla yerini aldı. Bu, gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miraslardan biridir” dedi.

FETÖ’nün Türkiye dışında birçok ülkede de faaliyet gösterdiğini vurgulayan Entop, “Bu hain örgütün başta kardeş ülkeler olmak üzere faaliyet gösterdiği ülkeler için ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.” deyimini kullandı.

Şentop ise meclisin faaliyet alanını genişletmek için TÜRKPA parlamenter forumları ve TÜRKPA genç parlamenter forumlarına benzer şekilde dostluk gruplarının başkanlarıyla ortak forumlar düzenlemesini önerdi.

Ayrıca çeşitli ülke parlamentolarında bulunan Türk aristokrat milletvekillerinin tespit edilerek bir forum çatısı altında bir araya getirilmesini öneren Şentop, “Genişletilmiş bir Türk Parlamenterler Dünyası Forumu her yıl veya 5 yılda bir düzenlenebilir. TÜRKPA eski üyelerimizden biri. ‘ TÜRKPA Ak Sakal Grup’un kurucusu olan ve bu grup zaman zaman bir araya gelerek fikir ve deneyim alışverişinde bulunabilir.


  • Meclis Başkanı
  • Mustafa Şentop
  • FETÖ
  • Kazakistan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK