Tapuda sahteciliğin önüne geçecek “parmak izi” pilot uygulaması başladı

Tapuda sahteciliğin önüne geçecek “parmak izi” pilot uygulaması başladı

57
0
PAYLAŞ

Dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek için "Parmak İzi" pilot uygulaması başlatıldı

2022 yılında noterler tarafından hayata geçirilecek parmak izi doğrulama sisteminin pilot uygulamasına başlandı. Söz konusu uygulama, tapuda sahtecilik başta olmak üzere birçok işlemdeki usulsüzlüklerin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sahtecilik ve sahtekarlığı önlemek için pilot uygulaması yapılan kimlik doğrulama sisteminin 2022’de tüm noterlerde devreye alınacağını söyledi.

AA’da yer alan habere göre; Noterliklerde kimlik sahtekarlığının önüne geçmek için parmak izi doğrulama sistemi uygulamasına geçildi. Araştırma kapsamında pilot olarak Ankara’daki 7., 12., 43., 61., 71. ve 74. noterlikler seçilmiştir.

Adalet Bakanı Gül, Ankara’nın Keçiören ilçesindeki 74. noterde sistemin tanıtımını yaparak ilk örnek uygulamayı yerinde izledi. İlk örnek işlem TC kimlik kartı ve Ankara 74 parmak izi ile gerçekleştirildi. Noter Hayrünnisa Zeren.

“YASALARA SON VERMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR UYGULAMA”

Adalet Bakanı Gül yaptığı basın açıklamasında bugün noterlik için çok önemli bir pilot uygulamaya tanık olduklarını söyledi. Noterlik hizmetlerinin vatandaşlar için güvenli bir sistem anlamına geldiğini söyleyen Gül, şöyle devam etti:

“Noterlikte bazı iş ve işlemlerde vatandaşlarımız mağdur olabiliyor. Vatandaşlarımızın bazı kötü niyetli kişilerin işlem ve uygulamalarında maddi veya hukuki sorunlar yaşadıklarına şahit olduk. özellikle tüm bu uygulamalara ve adaletsizliklere bir son vermek için. Yeni kimlik kartlarımızda chip uygulaması. Biliyorsunuz, burada parmak izi doğrulama sisteminin uygulamasını test ediyoruz. “

Sistemin hızlı ve güvenli kimlik doğrulaması sunduğunu söyleyen Gül, “Pilot proje olarak başlatılan bu uygulamanın 2022 yılında tüm noterliklerde hayata geçmesini bekliyoruz. Tüm bu uygulamalar ile güvenli ve hızlı bir işlem süreci gerçekleştirilir. ” aranan.

Noterin güvenli ödeme sisteminin geçen yıl uygulamaya konulduğunu hatırlatan Gül, bu sistemle sözleşmenin her iki tarafının da güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebileceğini ifade etti. Bakan Gül, noterlik sistemini daha da güçlendirmek istediğini vurgulayarak, “Noterlik süreci ne kadar güvenli olursa mahkemeye giden uyuşmazlıklar o kadar az, vatandaşlarımızın diğer vatandaşlarla da o kadar az ihtilafı oluyor” dedi. aranan.

Noterler arasında parmak izi doğrulama sisteminin tanıtılmasının çok değerli olduğunu anlatan Gül, vatandaşların işini kolaylaştıran güvenli işlemlerin artması için adımlar atmaya devam edeceklerini açıkladı.

“KİMLİK GÜVENLİĞİNİ NASIL GARANTİ EDERİZ”

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, 18 noterlik binasına test çalışmaları için uygun cihazların kurulduğunu ve çalışmaların başarıyla sürdürüldüğünü söyledi. Sistemi diğer noterlere de genişleteceklerini belirten Cin, bunun sahte kimlik işlemlerini önleyeceğini öne sürdü.


  • noter
  • Parmak izi doğrulama
  • Pilotaj
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK