Sakarya’da havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin MİT, sabotaj iddiasını yanıtladı

Sakarya’da havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin MİT, sabotaj iddiasını yanıtladı

12
0
PAYLAŞ

MİT, Sakarya'da havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili sabotaj iddialarına yanıt verdi

Sakarya’daki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili 7 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. Sanıklar ve avukatlarının önceki duruşmalarda patlamanın sabotajdan kaynaklandığını iddia etmesi üzerine yargı, bilgi almak için Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) yazı yazdı. MİT’in mahkemeye verdiği yanıtta patlamayla ilgili herhangi bir sabotaj raporu bulunmadığı belirtildi.

Sakarya’da 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasının patlamasına ilişkin davanın dördüncü duruşması başladı. Sanıklar ve avukatlarının önceki duruşmalarda patlamanın sabotajdan kaynaklandığını iddia etmesi üzerine yargı, bilgi almak için Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) yazı yazdı. MİT’in mahkemeye verdiği yanıtta patlamayla ilgili herhangi bir sabotaj raporu bulunmadığı belirtildi.

DHA ile ilgili makalede Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen patlamada 7 işçi hayatını kaybederken 127 kişi de yaralandı. Olayın ardından Hendek Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, ihmali olduğu iddia edilen fabrika sahibi YC, fabrika müdürü AA, fabrika müdürü ve genel usta HAV, genel usta E.Ö. İş güvenliği uzmanı AB, sorumlu personel A.Ç. ve AREC’e “kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Davada, fabrika sahibi YC ve genel müdür HAV yargılanırken, diğer sanıklar halen yargılanıyor.

ŞİKAYET MEKTUPLARI ALINACAK

Ferizli İlçesi Sakarya Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dördüncü duruşması sabah saatlerinde başladı. 108 şikayetçinin dinlenmesi durumunda önceki duruşmada süre nedeniyle dinlenemeyenlerin ifadeleri kayıt altına alınmaya devam edilecek.

Duruşmanın başlamasına kısa bir süre kala fabrikada meydana gelen patlamada hayatını kaybeden, yaralanan bazı işçi ve avukatların yakınları duruşma salonu önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Grup daha sonra mahkeme salonuna girerek sorumluların cezalandırılmasını istedi.

“ADALET ARAMAK İSTEMİYORUM, ADALETİN SENİ BULMASINI İSTİYORUM”

Patlamada hayatını kaybeden işçi Halis Yılmaz’ın kardeşi Merve Nur Yılmaz, sorumluların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini belirterek, “Ne kadar üzülsem de içimizdeki acizliği ve acıyı anlayamazsınız. Size söylüyorum Bir yıl önce ne Çorlu’yu ne de Soma’yı anlayamadık. Maalesef şimdi anladık. Umarım yaparız. Bizim anladığımız gibi anlamak zorunda değilsin. İçimdeki acıyı anlatamam ama öfkemden bahsedebilirim. Kızgınlığımın asıl nedeni, içimizdeki sanıktan çok içeride verilen karardan korkmamız. Sanıkların bu olay için pişmanlık duymayan ifadelerine kızgınım” dedi. . Ne kadar söylesek de artık adalet aramak istemiyorum çünkü adalet aranması gereken bir şey olmamalı, adaletin tecelli etmesini istiyorum” dedi.


  • Sakarya’da havai fişek fabrikasında patlama
  • Sakarya Havai Fişek Fabrikasında patlama, son durum
  • Sakarya’da havai fişek fabrikasında son dakika patlaması
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK