“PCR ile semptomsuz vakaları yakaladık”

“PCR ile semptomsuz vakaları yakaladık”

32
0
PAYLAŞ

"PCR ile asemptomatik vakalar kaydettik"

Milli Eğitim Bakanı Özer, Covid nedeniyle hiçbir okulun kapatılmadığını belirtirken, Milli Eğitim Bakanı Özer, zorunlu haftalık PCR ile belirti göstermeyen aşısız pozitif öğretmenler tespit edildiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, NTV’de 3 hafta süren sınıf eğitimini değerlendirdi. Bakan Özer, aşırı kalabalık 200’e yakın okulun ikili eğitime başladığı bilgisiyle, olay nedeniyle hiçbir okulun kapanmadığını ve 200’e yakın derslikte derslere ara verildiğini söyledi. Aşısız öğretmenlere haftada 2 gün uygulanan PCR testi hakkında Özer, “Semptom göstermeyen ancak aşı yaptırmayan pozitif öğretmenler vardı” dedi. Hafta sonu derslerine bir yaklaşımlarının olmadığını belirten Özer, okullarda PCR taramalarının kesinlikle veli onayı ile yapıldığını hatırlattı.

Karantina virüsün yayılmasını engelliyor

6 Eylül’de yüz yüze eğitim başladığından beri, hayatın birçok alanında aşısız kişiler için PCR zorunlu hale geldi. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Prof. DR. İsmail Balık konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Karantina ile virüsün yayılması önlendi. PCR sıkıcı bir iştir bu dertle aşı olmak istedik. Örneğin bunu öğretmenler arasındaki aşı artışında rahatlıkla görebiliyoruz.” Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Lostmaz, “PCR kullanmak pozitif bir kişinin toplumda dolaşmasını ve daha fazla kişiye bulaşmasını engelleyecektir.” dedi.


  • karantina
  • PCR testi
  • Yüz yüze eğitim
  • Eğitim Bakanı
  • Mahmut Özer
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK