NATO’nun ‘hava polisliği’ görevini icra ettiler… Türk jetleri yurda döndü

NATO’nun ‘hava polisliği’ görevini icra ettiler… Türk jetleri yurda döndü

25
0
PAYLAŞ

olarak hizmet ettiler

Türk jetleri, bir NATO “hava polisi” görevi olarak Polonya’da 30’a yakın görev yaptı. NATO çerçevesinde ikinci kez hava polisi olarak görev yapan Türk Hava Kuvvetleri unsurları, 6 Eylül 15’te 2006’da Litvanya’da düzenlenen “Baltık Hava Polisliği”nden 15 yıl sonra ikinci kez geri döndü.

Türk Hava Kuvvetleri’nin bir kısmı, Polonya’da NATO “Hava Polisi” görevini yerine getirdikten sonra eve döndü.

Savunma Bakanlığı’na göre, dört F-16 ve Türk Hava Kuvvetleri mensupları, NATO Gelişmiş Hava Polisliği misyonunun bir parçası olarak 6 Temmuz-15 Eylül tarihleri ​​arasında Malbork’taki Polonya hava üssünde yerlerini aldı.

2 ay 9 gün süren görevde Türk jetleri, her biri 1-1,5 saat süren 30’a yakın sorti gerçekleştirdi. Görev sırasında, F-16’lar Polonya ve NATO ile ortak eğitimin yanı sıra alarm müdahale misyonları gerçekleştirdi ve uçuşların dışında günde 24 saat beklemede kaldı.

Türk jetlerinin Baltık devletlerinin hava sahasının güvenliği için konuşlandırılan İspanya ve İtalya ile NATO hava sahasını korumanın yanı sıra barış, caydırıcılık ve NATO’nun görev yapma kabiliyeti ve misyonunun devamına da katkıda bulunduğu bildirildi. birlikte tamamlandı.

NATO çerçevesinde ikinci kez hava polisliği işlevini yerine getiren Türk Hava Kuvvetleri unsurları, 2006 yılında Litvanya’da gerçekleştirdiği “Baltık Hava Polisliği” görevinden 15 yıl sonra ikinci kez 6. Ana Jet’e döndü. Üs Komutanlığı Kasım Eylül’de.

Bakanlık kaynakları, hava polisi görevinin NATO’nun barışı koruma görevlerinden biri olduğunu belirterek, İttifak’ın Baltık Denizi bölgesindeki hava sahasını korumak için toplu savunma ilkesiyle yürütülen bu göreve Türkiye’nin de katkıda bulunduğunu kaydetti.

Kaynaklar, yukarıdaki görevi ittifak içindeki dayanışma, birlik, dayanışma ve ittifak değerlerinin somut bir göstergesi olarak nitelendirerek, Türkiye’nin bir kez daha ittifaktaki sorumluluklarını yerine getirdiğini belirtti.


  • Milli Savunma Bakanlığı
  • NATO
  • Türk jetleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK