Milli Savunma Bakanı Akar’dan Suriye mesajı: Mutabakata uygun değil

Milli Savunma Bakanı Akar’dan Suriye mesajı: Mutabakata uygun değil

94
0
PAYLAŞ

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Suriye'ye mesaj: Anlaşmaya uygun değil

Savunma Bakanı Akar, Suriye’deki gelişmelere ilişkin, “Anlaşma çerçevesindeki ilkelere bağlıyız. Bu konuda gerekli her şeyi yaptık ve büyük bir kararlılıkla yapıyoruz.” dedi. bir açıklama yaptı. Bakan Akar ise İblid’e yönelik hava saldırılarının arttığını belirterek, “Son dönemde hava saldırıları önemli ölçüde arttı, anlaşmaya uygun değil” dedi. aranan.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’nin kuzeyindeki son gelişmelerin yakından ve hassasiyetle takip edildiğini belirterek, “Son dönemde hava saldırıları arttı. Bunun niyet beyanına aykırı olduğunu da söylemiştik. Her kademe devam ediyor.”

AA’da yer alan habere göre; Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Adnan Özbal’ın katılımıyla video konferans düzenlendi. Hasan Küçükakyüz ve Bakan Yardımcısı Yaşunus Karlua Karlua Karlua. katıldı.

Kosova ve Bosna-Hersek’teki Türk misyon heyeti başkanları, Somali ve Libya’daki Türk görev kuvvetlerinin komutanları, Azerbaycan görev grubu komutanı, NATO karargahındaki Türk askeri misyon heyeti başkanı, Türk misyon heyeti başkanları ile yapılan görüşmede, KKTC’deki Kıbrıslı barış güçlerinin Türk komutanlarının yanı sıra ordu komutanları, muharebe hava kuvvetleri komutanları ve donanma komutanları da yerinde devam eden faaliyetler ve son durum hakkında bilgi verdi.

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, terörle mücadele operasyonları ve yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirlerinin savunma ve güvenlik konuları bağlamında ele alındığı toplantıda talimat veren Akar, “Türk Silahlı Kuvvetleri, yoğun bir zaman. “Verdiğiniz görevleri tamamladınız. Hepinizi bu konuda tebrik ediyorum. Umarım bize verilen görevleri de aynı ciddiyetle, aynı ciddiyetle, samimiyetle, diyalog ve koordinasyon içinde yerine getiririz.” cümlesi kullanıldı.

Akar, terörle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini vurgulayarak, “Sınır güvenliği ve Irak ve Suriye başta olmak üzere tüm komşularımızın egemenlik haklarına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak her zaman söylediğimiz gibi vatanımızın, sınırlarımızın ve milletimizin güvenliği bizim için çok önemlidir, bu nedenle Türk Silahlı Kuvvetleri olarak: Bize verilen görevi yerine getirmek için son terörist etkisiz hale getirilecek” dedi.

“PKK İLE YPG ARASINDA FARK YOK”

Akar, terör örgütü PKK ile YPG arasında hiçbir fark olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“YPG, kelimenin tam anlamıyla PKK’nın ta kendisi. Her ikisinin de terör örgütü olduğunu, ortada sayısız delil ve görüntü olduğunu herkes biliyor. Ancak ABD’li müttefiklerimizin onlara bir şekilde silah, mühimmat ve teçhizat sağladığı için üzgünüz” dedi. Silah ve mühimmat desteğini sona erdirmek için her düzeyde inisiyatif almaya devam ediyoruz.”

Akar, Kuzey Irak ve Suriye’de Türkiye için tehdit ve tehlike oluşturan terör örgütleri ve teröristlerle mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Akar, Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşmayı hatırlatarak, “Bu anlaşmanın ilkelerine bağlıyız. Bu konuda yapılması gereken her şeyi yaptık ve son zamanlarda hava saldırılarının artmasıyla büyük bir gayretle yapıyoruz. Bunun Mutabakat Muhtırası ile uyumlu olmadığını da söyledik. Bu konudaki girişimler her kademede devam edecek” dedi.

Akar, Türkiye’nin anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve yerine getirmeye devam ettiğini belirterek, “Bir yandan oradaki Suriyeli kardeşlerimizin güvenliği, diğer yandan da Türkiye’nin güvenliği için orada başarılı olmamız şart. Yeni bir göç dalgasına tahammül edemeyen ülkemizi korumak için birliklerimizi ve sınırlarımızı takip ediyoruz.” fikrini paylaştı.

Akar, sözlerinin sonunda, Azerbaycan’ın kendi ülkesini Ermenistan’ın işgalinden kurtardığı “Tek Vatan Harekatı”nın başlamasının yıl dönümü dolayısıyla Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerini bir kez daha tebrik etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelini de bu uğurda tebrik etti. Preveze’deki deniz zaferinin yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü kutlu olsun.


PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK