Milli Eğitim Bakanı Özer: “Kovid-19 salgını ortamında en güvenli yer okullardır”

Milli Eğitim Bakanı Özer: “Kovid-19 salgını ortamında en güvenli yer okullardır”

11
0
PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanı Özer: "Covid-19 salgını çevresinde en güvenli yer okullardır"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Mersin’e yaptığı ziyarette vakalar ve yakın temas nedeniyle sınıf öğretimine ara verilen sınıfların sayısının oldukça az olduğunu belirtti. “Şu anda okullar Covid-19 salgını çevresinde en güvenli yer.” Özer, bakanlığın okulların açık kalmasına yönelik kararlı tutumunun altını çizdi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, AK Parti Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz ile Mersin Valiliğini ziyaret etti. Valiliğin şeref defterini imzalayan Özer, 6 Eylül’de 81 ilde 57.000 108 okulda yüz yüze eğitimin başladığını söyledi. Bu okullarda 850 bin derslik bulunduğunu kaydeden Özer, Sağlık Bakanlığı ile belirledikleri kriterler kapsamında tüm okullarda bu kriterlere bağlı kalarak bir haftayı tamamladıklarını söyledi.

DHA’dan gelen habere göre, Özer, vakalar ve yakın temas nedeniyle 850 bin sınıftan sadece 198’inin yüz yüze eğitimde kesintiye uğradığını belirterek, “Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile oluşturduğumuz kriterler, ders sırasında uygulanan kuralların çoğu. Kıta Avrupası’nda Covid-19 salgını sırasında yüz yüze eğitim devam ediyor.Farklı ülkelerde yürürlükte olan kurallarla büyük oranda örtüşüyor.Bir haftada gelinen nokta, sağlık kurallarına uyarsak süreci ne kadar başarılı bir şekilde çözebileceğimizi gösteriyor. kurallar.Türkiye’de eğitim sisteminin kapsamı çok geniştir.Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz, 1,2 milyon öğretmenimiz, 115.000 temizlik elemanımız var.100.000’den fazla idari personelimizin ve 20 milyona yakın çalışanımızın olduğu eğitim sisteminden bahsediyoruz. insanlar” dedi.

“Olay nedeniyle ara verilen ders sayısı ve kişisel eğitim yoluyla yakın temas oldukça az. Bu, Kovid-19 salgınının mevcut ortamında en güvenli yerin okullar olduğunu gösteriyor” dedi.

“400 MİLYON YATIRIM DEVAM EDİYOR”

Mersin’de 17.000 407 derslik bulunduğunu ve bunlardan sadece 18’inin sınıf öğretimine ara verdiğini belirten Özer, şu açıklamalarda bulundu:

Mersin’imizde hem mevcut yeni yatırımlar hem de depremle ilgili güçlendirme, yıkım inşaatı kapsamında 2021 yılında 400 milyonluk yatırımımıza devam edilecektir. Bu kapsamda Mersin’de 2 adet elektronik sınav merkezi bulunmaktadır. Elektronik test merkezindeki yaklaşımımız, erişimi mümkün olduğunca artırmaya çalışmaktır. Kolay ulaşılabilir hale getiriyoruz. Şimdi Mersin’de 8 yeni elektronik sınav merkezi kuracağız ve bu sayıyı 10’a çıkaracağız. Özel gereksinimli anaokullarının vatandaşlarımız için mümkün olduğunca erişilebilir ve konforlu olmasını gerçekten istiyoruz. Daha önce 28 il varken 112’ye çıkardık, 81’e çıkardık. İnşallah bunu daha da artıracağız. Mersin’de ayrıca bir özel gereksinimli anaokulu bulunmaktadır. 4 özel ihtiyaç anaokulu inşa edeceğiz ve bu sayıyı 5’e çıkaracağız. Size iyi haberi buradan vereyim. Mersin’de bilim ve sanat merkezleri açısından kapasiteler çok iyi kullanılmaktadır. Erdemli ilçemizden bu konudaki talebi kabul ettik. Erdemli ilçemize yeni bir bilim ve sanat merkezi kuracağız. İnşallah Pazartesi gününden itibaren sertifikalarınızı göndereceğiz, hızla hizmete girecekler.

‘LİSELER İHTİYAÇ ÜRÜNLERİ YAPIYOR’

Özer daha sonra Toroslar Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne gitti. Okulun üretim atölyesindeki yapı mühendisliği öğrencilerinin standını ziyaret eden Özer, kabuğun yapım aşamalarını gösteren bir ev modelinin yanı sıra güneş kollektörleri ile çalışan sokak besleme sistemini inceledi. Öğrencilerin okulda yaptıkları kolonya, dezenfeksiyon ve hijyen ürünleri hakkında da bilgi veren Özer, öğrencilerle sohbet etti. Özer gazetecilere verdiği demeçte, meslek ve teknik kolejlerin koronavirüs sürecinde toplumun ihtiyaç duyduğu ürünleri ürettiğini söyledi.


  • özer
  • Yüz yüze eğitim
  • Koronavirüs
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK