Libya-Türkiye hattında önemli adım… Gemi seferleri başlıyor

Libya-Türkiye hattında önemli adım… Gemi seferleri başlıyor

29
0
PAYLAŞ

Libya-Türkiye hattında önemli bir adım... gemi seferleri başlıyor

Seyir Libya’nın Misrata şehri ile İzmir arasında başlıyor. Dış Ekonomik İlişkiler Komitesi (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Murtaza Karanfil konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gemilerin her birinin 400 yatağı var. Biri 1200, diğeri 700 yolcu kapasiteli olup, mal ve yolcu taşımacılığına kadar araçla da seyahat etmek mümkündür. kullanılan cümleler.

Türk-Libya Ekonomi Konseyi Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Murtaza Karanfil, Libya’nın Misrata kenti ile İzmir arasındaki gemi seferlerinin yakında başlayacağını söyledi.

Trablus ziyareti kapsamında Libyalı yetkililer ve iş insanlarıyla görüşen Karanfil, AA muhabirine yaptığı açıklamada,ülkedeki mevcut durumu ve Türkiye ile Libya arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Karanfil, Türkiye ile Libya arasındaki ekonomik ilişkilerin, Abdülhamid Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti’nin Mart ayında göreve başlamasından bu yana geliştiğini kaydetti.

Karanfil, Libya ile ticaret hacminin önemli ölçüde arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“İhracatımız yüzde 65 arttı. Yedinci ayın sonunda 1,3 milyar dolara ulaştılar. Bu, yılı 2 milyar doların üzerinde bir değerde kapatacağımız anlamına geliyor. Ulusal Birlik Hükümeti’nin seçilmesinden, Ulusal Birlik Hükümeti’nin seçilmesinden bu yana Libya’da bulunduğumuz özel sektörle bu ihracatı gerçekleştirdik.

Libya’daki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter’in kontrolünde olan doğu bölgesindeki durumu değerlendiren Karanfil, “Libya’nın doğusunda zalim bir hükümet var, şu anda Libya’da her zaman görevde olan önemli kanaat önderleri var. diyaloğa açık olanlar: “Hiç kapıyı kapatmadınız. Bu diyalog Libya’nın istikrarını çözecektir.” dedi.

Hafter’in siyasi müttefiki olan Meclis Sözcüsü Akile Salih’in hükümetin yaklaşık 4 aydır beklediği bütçe taslağını onaylamadığına da değinen Karanfil, “Bütçe onayının olmaması Libya’da kamu hizmetlerini aksatıyor ve halkı endişelendiriyor. Büyük beklentileri olan Libya halkı.”

İşadamı Karanfil, “Milli Birlik Hükümeti, bir barış hükümeti ve ülkeyi seçimlere götürecek bir hükümettir. Bakanlık yapısı tüm Libya’yı temsil edecek şekilde oluşturuldu. Bu da doğudaki son gelişmeleri gösteriyor.” dedi.

“TAHMİNİMİZ İLK UÇUŞLARA BU AY SONUNDA BAŞLAYACAK”

Karanfil, Libya’nın Misrata kenti ile İzmir arasındaki gemi seferlerinin yakında başlayacağını ve bunun için gerekli hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Karanfil, Misrata’dan Kavelay Turizm ve Libya Demir Çelik Şirketi (LISCO) ortaklığıyla Türkiye’den Karanfil Group olarak projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, “Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşma ile Türkiye’nin deniz yetki komşusu olduk. deniz. Onu canlandıracağız.” aranan.

Karanfil, 2 günlük yolculuklarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Artık bu seferlere iki yolcu gemisi ile başlayacağız. İlk seferlerin bu ayın sonunda başlayacağını tahmin ediyoruz. Gemilerin her birinin 400 yatağı var. Biri 1200, diğeri 700 yolcu kapasitelidir. Yük ve insan taşımanın yanı sıra araçlarla da kullanılabilir. Gemiler ortalama 500 araç. Kapasitesi var.”

“İzmir gibi nadide ve güzel bir şehrin ekonomisini ve turizmini canlandıracak bir program düşünüyoruz. İlk başta İzmir olarak planlamıştık ama ilerleyen zamanlarda gemi ve sefer sayısını çeşitlendirmeyi planlıyoruz.”

Karanfil, Misrata şehrinin 800 bini aşkın nüfusa sahip olduğunu belirterek, “Herkes bize ne zaman başlayacaklarını sordu ve heyecanla bu seferleri bekliyorlar. Yetkililerin bu konuda vizenin kaldırılması için adım atmasını bekliyoruz.”

“LİBYA’DA KONYA PAZARI OLUŞTURMA HAREKETİMİZ OLACAK”

Karanfil, Libya’ya gelmeden önce Konya’yı ziyaret ettiklerini ve kentin sanayisini gezdiklerini belirterek, “Bizi gururlandıran tesislerle karşılaştık. Konya’nın üretimini dünyaya yeterince tanıtamadığımızı gördük.” aranan.

Karanfil, Konya’nın yüksek bir üretim kapasitesine sahip olduğunu ve Libya’ya taşınmak istediklerini kaydetti.

“Gelecekte Libya’da adeta bir Konya pazarı oluşturacağız. Bunun altyapısını oluşturmaya çalışıyoruz. Tarım, beslenme ve otomobil parçaları üretimi alanlarında önemli sanayi kentlerimizden biri olan Konya’yı Libya’ya tanıtmak istiyoruz.”


  • Libya
  • Misrata
  • zmir
  • sefer
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK