Koronavirüsle mücadelede 2 önemli adım: HES yerine aşı kartı sorulacak

Koronavirüsle mücadelede 2 önemli adım: HES yerine aşı kartı sorulacak

62
0
PAYLAŞ

Koronavirüsle mücadelede 2 önemli adım: HES yerine aşı kartı gerekiyor

Koronavirüsle mücadelede iki önemli adım kış dönemi için gündemde. Öncelikle restoran, kafe, alışveriş merkezi gibi yerlerin girişlerinde vatandaşlardan HES kodu yerine aşı kartı istenmesi gündemde.

Pandemi döneminde kış planı devreye girdi. Yabancı aşılardan endişe duyanlar için “yerli aşı kampanyası” başlatılacak. 30 merkezde aşının üçüncü faz çalışmaları tamamlandı. Kasım veya Aralık aylarında faaliyete geçmesi planlanan Turkovac’ın Sinovac’tan daha etkili olduğu kanıtlandı.

Hürriyet’in haberine göre hükümet salgınla ilgili çalışmalarını birden fazla başlık altında yürütürken; Üniversitelerin açılmasıyla birlikte vaka sayılarında olası artış gözlemlendi. Turkovac’ın üretim çalışmaları hızlandı, aşıdan endişe duyanlar için “yerli aşı kampanyası” masada.

DEPOLAMA TUZ

Ev aşısı Turkovac’ın üçüncü dozun hatırlatma aşısı olarak kullanılması planlanmaktadır. Çalışmada günde maksimum 300 bin adet üretilebildiği ve üretim hatları için üç firma ile anlaşma sağlandığı belirtiliyor. Yetkililer, “Yerli aşının kullanıma sunulması, aşıyla ilgili endişe duyanların güvenini artırarak aşı olmalarını sağlayabilir. İthalat için ödediğiniz dövizden de kurtulacağız. İhracat fırsatı yaratıldığında büyük bir fayda sağlanıyor.”

Edinilen bilgiye göre Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, süreç tamamlandıktan sonra aşı numunelerini 14 günlük incelemeye tabi tutacak. Acil onay durumunda seri üretime geçilecek ve üretilen diğer aşıların yolunu izleyecek. Uzmanlar, yerli aşının Kasım veya Aralık ayına kadar mevcut olmayacağını söylüyor.

SINOVAC’TAN ETKİLİ

DSÖ yüzde 50 etkililiğin yeterli olduğunu tespit ederken, çalışmalar Turkovac’ın Sinovac’tan daha etkili olduğunu göstermiştir. Aşının virüsün İngiliz varyantına karşı etkili olduğu bildirildi ve Delta varyantı için denemeler devam ediyor. 30 merkezde aşının üçüncü faz çalışmaları tamamlandı. Dozun etkinliği, iki aşı arasındaki etkinlik farkı gibi değerlendirmeler yapıldı. Çalışmalara 18 ila 55 yaş arasındaki kişiler katıldı.

AŞI KARTI İSTEYİN

Yapılan görüşmelerde uzmanların HES kodu şartı olan her lokasyonda aşı sertifikasını zorunlu kılmak istedikleri tespit edildi. Bu gereklilik, restoran, kafe ve alışveriş merkezleri gibi iç mekanlar için gereklidir. Uzmanlar, büyük şehirlere dönüşün tamamlandığını ve üniversitelerin açılmasıyla birlikte art arda vakaların etkilerinin 15 Ekim’de görüleceğini söylüyor.


  • Pandemi durumunda kış saati
  • yeni pandemi önlemi
  • yeni koronavirüs önlemleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK