KKTC Başbakanı Saner Adana’da: Doğu Akdeniz’deki mücadeleye vurgu yaptı

KKTC Başbakanı Saner Adana’da: Doğu Akdeniz’deki mücadeleye vurgu yaptı

38
0
PAYLAŞ

KKTC Başbakanı Saner Adana'da: Doğu Akdeniz'deki mücadeleye vurgu yaptı

KKTC Başbakanı Ersan Saner, 19 Eylül Gaziler Günü’nde Adana’da Türk Gaziler Derneği’ni ziyaret etti. Saner, “Türk milletinin Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatleri için vatanımız Türkiye Cumhuriyeti’ni kararlılıkla ilerleteceğiz” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, “Türk milletinin Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatleri, özellikle de artık tüm dünyanın dikkatini çektiği bu yerde ve bulunduğu yerde” dedi. Eğer ciddi gaz rezervleri varsa, anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nden ayrılmadan yola çıkıyoruz. Kararlı bir şekilde ilerlediğimizi ifade etmek istiyorum.”

AA raporuna göre Saner, 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında 75. Yıl Sanat Galerisi’nde Türkiye Gaziler Derneği Adana Şubesi üyeleriyle bir araya geldi.

Başbakan Saner burada yaptığı konuşmada, KKTC’de Türk halkının şan ve şerefinin yere düşmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Saner, anavatanları Türkiye Cumhuriyeti ile çok iyi bir uyum içinde olduklarını vurgulayarak, “Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere iki eşit egemen devlet olarak bize emanet edilen bu ülkeleri ve haklarımızı korumak için tam bir uyum içinde çalışıyoruz. Bu devirde vatan, Türkiye Cumhuriyeti’nin geçimini sağlamak çok önemliydi.” dedi.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile KKTC arasındaki işbirliğine dikkat çeken Başbakan Saner, sözlerini şöyle sürdürdü:

1960’da şu anda Kıbrıslı Türk yok. Şimdi sahada kendi düşüncesini yansıtabilen, kendi ayakları üzerinde duran bir devlete sahip, ana vatanı Türkiye Cumhuriyeti ile Akdeniz’de yerini alan bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden bahsediyoruz. Mavi Vatan dediğimiz sudaki ve havadaki üstünlüğümüzü korumak için Türk milletinin ortak çıkarlarını istenilen noktaya getirmek için tüm imkânları seferber edeceğimizi her zaman söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Doğu Akdeniz’de Türk milletinin hak ve menfaatlerinin söz konusu olduğu bu yerde, özellikle bu coğrafyada, ana vatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nden ayrılma yaşamadan yolumuza kararlılıkla devam edeceğimizi ifade etmek isterim. yer, ikamet Tüm dünyanın dikkatini çekti ve ciddi gaz rezervlerinin olduğu iddia ediliyor.

Saner, gazilere ve vatana her zaman minnettar olduklarını belirterek, “Orada gösterdiğiniz cesaret, geleceğe daha emin bir adım atmamızı sağladı. İyi ki varsın diyorum, senden ayrılan dostlarını rahmetle anıyorum. Allah’tan rahmet diler,sağlıklı,huzurlu bir gün dilerim,sevdiklerinizle birlikte nice güzel günler dilerim. Hepinize teşekkür ederim. Gaziler Günü’nde sizi tebrik ediyorum. “Kullanılan ifadeler.

Adana Valisi Süleyman Elban, 6. Mekanize Piyade Tümeni ve Garnizon Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İl Jandarma Komutanı Albay Taşkın Keleş, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci ve Türkiye Muharebe Amiri Başkanı.


  • ersan saner
  • ktc
  • Başbakan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK