Karadeniz’de yeni sondaj… Fatih gemisi Türkali 5’te sondaja başladı

Karadeniz’de yeni sondaj… Fatih gemisi Türkali 5’te sondaja başladı

22
0
PAYLAŞ

Karadeniz'de yeni sondaj... Fatih gemisi Türkali 5'te sondaja başladı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Fatih sondaj gemisinin Sakarya doğalgaz sahasında yeni Türkali-5 tespit kuyusunu açmaya başladığını duyurdu.

Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’de Sakarya doğalgaz sahasında yeni tespit kuyusu Türkali-5’i açmaya başladığı bildirildi.

AA’nın haberine göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın Twitter hesabından paylaşılan gönderide, “Fatih Sondaj Gemisi, Sakarya doğalgaz sahasındaki yeni tespit kuyusu Türkali-5’te.” Açıklama dahil edildi.

Fatih sondaj gemisi, arama kuyusu Tuna-1’den sonra Türkiye’nin ilk derin deniz arama kuyusu olan Türkali-1’de 3.920 metre sondaj derinliğine ulaşarak 77 günde buradaki çalışmaları tamamladı.

İkinci derin deniz arama kuyusu Türkali-2’de 3 bin 950 metre sondaj derinliğine ulaşılmasının ardından 53 günde rezerv tespit çalışması tamamlandı.

Bu iki tespit kuyusunun ardından Fatih sondaj gemisi, kuzey Sakarya gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda yeni keşifler yapmak için sondaj yaptı. Geminin 28 Mayıs’ta Sakarya doğalgaz sahasında Türkali-3’te ve 31 Temmuz’da Türkali-4’te sondaja başladığı açıklandı.

TPAO’nun Karadeniz’de ve ultra derin denizde yaptığı arama çalışmalarında şimdiye kadar toplam 540 milyar metreküp doğalgaz keşfedildi. Sakarya gaz sahası geliştirme projesi, deniz altına inşa edilecek bir doğal gaz üretim sistemi, Filyos sahilinde inşa edilecek bir işleme tesisi ve bu iki varlığı birbirine bağlayacak boru hatlarından oluşmaktadır.


  • fatih
  • Türkali-5
  • Kara Deniz
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK