Kafkas İslam Ordusu’nun zaferi 103 yaşında… Bakü’de törenler düzenlendi

Kafkas İslam Ordusu’nun zaferi 103 yaşında… Bakü’de törenler düzenlendi

23
0
PAYLAŞ

Kafkas İslam ordusunun zaferi 103 yaşında... Bakü'de törenler

Bakü’nün Kafkas İslam Ordusu tarafından kurtarılmasının 103. yıl dönümü münasebetiyle askeri geçit törenleri düzenlendi. Milli Savunma Bakanlığı da Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıl dönümünü kutladı.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün Kafkas İslam ordusu tarafından Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılmasının 103. yıl dönümü münasebetiyle ülkenin çeşitli şehirlerinde yürüyüşler ve törenler düzenlendi.

AA raporuna göre Bakü’deki Türk Şehitler Mezarlığı’nda düzenlenen törende İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşı okundu ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri anıta çelenk bıraktı.

Törenin ardından Harbiye Harbiyelileri ve subaylar ellerinde Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla Bakü sokaklarında yürüyüşe geçti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri bando ekipleri çeşitli yürüyüşlerde katılımcılara eşlik etti.

Yeniçeri marşlarının okunduğu yürüyüşe yoğun ilgi gösteren Bakü halkı, askerleri coşkuyla karşıladı.

Bakü’nün yanı sıra Nahçıvan, Gence, Sumgait ve Şuşa şehirlerinde de askeri yürüyüşler düzenlendi.

MSB’DEN TEBRİKLER

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün düşman işgalinden kurtarılmasının 103. yıl dönümünü kutladı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından şu ifadeler paylaşıldı:

Nuri (Killigil) Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu 103 yıl önce 15 Eylül 1918’de Bakü’yü Ermeni çetelerinin ve Bolşevik birliklerinin işgalinden kurtardı. Azeri Türk kardeşlerimizin bu özel gününü kutluyor, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve minnetle anıyoruz.”

Bakü’nün Kurtuluşu

28 Mayıs 1918’de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan, 4 Haziran 1918’de Batum’da Osmanlı Devleti ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Azerbaycan, Ermeni ve Bolşevik çetelerin işgaline karşı Osmanlı hükümetinden yardım istedi.

Dönemin Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın 28 yaşındaki kardeşi Nuri Paşa’nın (Killigil) çabalarıyla kurulan Kafkas İslam Ordusu, Bakü ve Azerbaycan’ın diğer vilayetlerini Ermeni ve Bolşevik çetelerinden kurtarmakla görevlendirildi.

Kafkas İslam Ordusu, 15 Eylül 1918’de 30 saat süren şiddetli çatışmanın ardından Bakü’yü kurtardı. Bakü halkının coşkuyla karşıladığı Osmanlı askerleri şehirde bir geçit töreni düzenledi.

Kafkas İslam Ordusu Bakü’nün kurtuluşu için verdiği mücadelede 1130 şehit verdi.


  • Bakü
  • Azerbaycan
  • Kafkas İslam Ordusu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK