HDP’den CHP-iP’e mesaj: Madem meşruyum ittifakta neden muhatap değilim

HDP’den CHP-iP’e mesaj: Madem meşruyum ittifakta neden muhatap değilim

44
0
PAYLAŞ

HDP'den CHP-IP'ye mesaj: Meşruysam neden ittifakla irtibatım yok?

“Meşru” derseniz sizinle iletişime geçilecektir. Bugün “Siyasi Pozisyon Belgesi”ni açıklayacak olan HDP, Millet İttifakı’na, “Bizi dışarıda bırakırsanız rahatsız oluruz. Uzlaşmak zorunda değiliz. Oyları bize saymıyor musunuz? mesajlar gönderecek.

HDP bugün seçimler ve ittifaklar konusundaki tutumunu “Demokrasi Tutum Belgesi” ile açıklayacak. HDP eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın açıklayacağı belge, Ulusal İttifak’ı oluşturan CHP ve İYİ Parti’ye mesaj veriyor. Lobide yer alan bilgilere göre HDP, bir süredir “Kürt meselesinde meşru muhatap” olan Millet İttifakı’na “Meşru görürseniz, açıktan ilişki kurarsınız” mesajını iletecek. partileri için. Muhalefet partileri bir süredir “parlamenter sistem” adı altında çalışıyorlar.

HDP ise bu sürecin dışında tutulup “görmezden gelinmekten” rahatsız. HDP’nin perde arkasında, pozisyon belgesi partinin “mevcut ittifaklarla bağlı olmadığını” vurgulayacak. Belgede “HDP tartışmadan dışlanmak istiyor” cümlesi yer almalıdır.

2019 GİBİ DEĞİL

Perde arkasında 2019 yerel seçimlerinde Batı’da aday göstermeyerek öncelikli olarak CHP adaylarını destekleyen HDP’nin bu kez “halkın ittifakını kaybetme” stratejisine devam etmeyeceği konuşuluyor.

HDP ESKİ TÜRKİYE TOPLANTISI’NDA OLMAK İSTİYOR

HDP’nin gündeminde CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA ve Demokrat Parti arasında bir süredir ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Görüşmeleri’ adı verilen görüşmeler de yer alıyor. HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki geçtiğimiz günlerde “Altı parti arasındaki görüşmeleri takdir ediyoruz” dedi.

“HİÇBİR İTTİFAK İHTİYACIMIZ YOK, KARŞILIKLI DESTEK YOK”

HDP’nin perde arkasında partinin “mevcut ittifaklarla bağlı olmadığı” söyleniyor. Pozisyon belgesine göre muhalefet isterse “parlamenter sistem ve geçiş dönemi” müzakerelerine başlanacak. Ancak perde arkasında HDP, milletler ittifakının bileşenlerinin HDP’yi “görmezden gelmeye” devam ettiği ve “HDP seçmeni zaten AK Parti’ye oy vermeyecek, muhalefette” anlayışıyla ilerlediği görüşünde. ”.


  • anket
  • ittifak
  • pervin bulmak
  • mithat sancar
  • Cumhuriyet İttifakı
  • siyasi beyan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK