Ege’de nefes kesen tatbikat… Türkiye, ABD ve İtalya deniz kuvvetleri katılıyor

Ege’de nefes kesen tatbikat… Türkiye, ABD ve İtalya deniz kuvvetleri katılıyor

23
0
PAYLAŞ

Ege Denizi'nde nefes kesen tatbikat... Türkiye, ABD ve İtalya'dan deniz kuvvetleri katılıyor

Kurtaran 2021 denizaltı arama kurtarma tatbikatı Marmaris’te devam edecek. Türk ve İtalyan deniz kuvvetlerinin envanterindeki kalemlerin de yer aldığı tatbikata İspanya, Yunanistan, ABD ve Kanada’dan askeri personel de katılıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirilen Monarch / Kurtaran 2021 dinamik denizaltı arama kurtarma tatbikatı Marmaris’te devam ediyor.

AA raporuna göre Aksaz Deniz Üssü toplantı salonunda düzenlenen Seçkin Gözlemciler Günü Brifingi’nde Kuzey Deniz Saha Komutanı Tuğamiral İbrahim Özdem Koçer, NATO Müttefik Deniz Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Tuğamiral Francesco Milazzo ve Aksaz Deniz Üs Komutanı Kurtazulu , Ağır Amiral şinrahim, Tuğamiral yerli ve yabancı gazetecilere tatbikat.

Marmaris Aksaz bölgesindeki tatbikata Türk ve İtalyan deniz kuvvetleri envanterindeki deniz unsurlarının yanı sıra İspanya, Yunanistan, ABD ve Kanada’dan askeri personel katılacak.

Donanma Albay Özgür Kenan Tansoy, burada tatbikatın NATO Müttefik Denizaltı Komutanlığı tarafından planlandığını söyledi.

Tansoy, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Marmaris Aksaz bölgesinde 3 yıllık denizaltı kurtarma tatbikatı olarak bu yıl düzenlenen 11. tatbikatın üç ayrı alanda batırıldığını duyurdu.

Tansoy şu ifadeleri kullandı:

Tatbikatın amacı, NATO üyesi devletlerin envanterlerinde bulunan kurtarma unsurlarını birbirleriyle entegre şekilde kullanmak, çok uluslu bir kurtarma harekatı olarak kurtarmak, kurtarma unsurlarını görev yaptıkları ülkelerden olay yerine getirmektir. hava ve deniz yoluyla en hızlı yoldan kaza yapmak ve NATO üyesi olmayan ülkelerle birlikte çalışmak, denizaltılardan insanları kurtarma alanında olası bir ortak kurtarma operasyonu için işbirliği ve birlikte çalışabilirlik yöntemlerinin test edilmesi ve geliştirilmesi.

Denizaltı tahliye ve kurtarma operasyonları sırasında ortaya çıkabilecek toplu yaralanma senaryolarına göre tıbbi tedavi ve müdahale konusunda da eğitim aldıklarını kaydeden Koçer, şu bilgileri verdi:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı firkateyni, karargâh gemisi olarak zırhlı çıkarma gemisi, denizaltı kurtarma gemisi, kurtarma ve römorkör gemisi, 2 Tuzla sınıfı karakol gemisi, mayın avcısı, 2 denizaltı, deniz devriye uçağı, 2 helikopter, paraşüt arama kurtarma ekibi, denizaltı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tahliye ve kurtarma ekibi görev alıyor. Couger Kara Kuvvetleri Komutanlığı ambulans helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı nakliye uçağı, 2 Sahil Güvenlik Komutanlığı sahil güvenlik botu. Tatbikatın asıl aşaması 14 Eylül’de asker ve Aksaz gemilerinin hareketiyle başladı. Karaya çıkma ve alarm verme kabiliyetini kaybetmiş bir denizaltı arandı. Yüzeye çıkma kabiliyetini kaybetmiş bir denizaltı.”

Bu konudaki çalışmaların devam edeceğini kaydeden Koçer, “Hayatta kalanları paraşüt ekibiyle denizden çıkarmak ve ilk müdahalelerini yaparak hayati tehlikeyi karşılamak için hayatta kalanların triyaj, tedavi ve tıbbi tahliyesi için gerekli tıbbi yardımı sağlamak. Yardım paketlerinin ulaştırılması, yüzey kabiliyetini kaybeden denizaltının dış havalandırılması, koşulların iyileştirilmesi için ortamın havalandırılması, mahsur kalan personelin kurtarılması için çalışmalar yapılıyor” dedi. kurtarma çanı ile yüzeye çıkma yeteneğini kaybeden denizaltıda.

Tatbikatın Saygıdeğer Gözlemciler Günü’nde gerçekleştirileceğini kaydeden Koçer, kurtarma eğitiminin NATO ve NATO üyesi olmayan ülkelerden personelin katılımıyla gerçekleştirileceğini de belirtti.


  • Delmek
  • İtalya
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK