Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Karadeniz’in derin alanlarında da çalışmalar sürecek dedi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Karadeniz’in derin alanlarında da çalışmalar sürecek dedi

28
0
PAYLAŞ

Başkan Yardımcısı Oktay, Karadeniz'in derinliklerindeki çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 7. Uluslararası Mavi Karadeniz Kongresi’ne katıldı. Karadeniz için önemli bir sorumluluğun barış, istikrar ve refah denizi olarak gösterildiğini vurgulayan Oktay, “Karadeniz’in derin/ultra derin deniz alanlarında kuyu açma çalışmaları devam edecek.” dedi.

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, “Karşılaştığımız ülkelerin Karadeniz’de kendi aralarında gerginlik yaşamasını istemiyoruz. Ancak komşularımızla işbirliği ve dayanışma için masaya oturduğumuzda onların siyasi sorunlarını da geride bırakıp olumlu katkı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

AA raporuna göre 7. Uluslararası Mavi Karadeniz Kongresi’nin Grand Cevahir Otel’de açılışında yaptığı konuşmada Oktay, Türkali-5’te başlatılan sondaj çalışmalarının ülkenin 10-11 yıl boyunca doğal gaz ihtiyacını karşılayacağını vurguladı. derin deniz bölgelerinde devam edecek.

Karadeniz doğal gazının en büyük cari açığı oluşturan enerji harcamalarını artıracağını ve bölgedeki kalkınmanın itici gücü olmaya devam edeceğini söyleyen Oktay, Karadeniz’in çevresel tehditlere karşı korunmasına da önem verdiklerini söyledi.

Oktay, İstanbul’da düzenledikleri Bükreş Sözleşmesi’nin Karadeniz’in kirlilikten korunmasında uluslararası işbirliği için önemli bir çerçeve olduğuna dikkat çekerek, “Bölgede çevreye duyarlı bir şekilde yürütülecek. “Çevreyi korurken ve bu doğrultuda deniz kaynaklarından faydalanırken sürdürülebilir ekonomik büyümeyi hedefleyen Mavi Ekonomi bizim için önemli. Ülkemizin mega projelerinden biri olan Kanal İstanbul projesi, Karadeniz’e doğru attığımız adımlardan biri. her saygı değer katacaktır.” dedi.

KARADENİZ, MAVİ EKONOMİ’NİN KÜRESEL BİR ÇEKİM MERKEZİ OLUYOR

Fuat Oktay, Kanal İstanbul projesinin Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayan alternatif bir su yolunun yapımını kapsadığını vurguladı:

Proje, son yıllarda Karadeniz havzasında artan ticari hareketlilik ile liman ve gemilerdeki artışın yol açtığı İstanbul Boğazı üzerindeki trafik yükünü ve trafikle ilgili tüm riskleri azaltacaktır. Kanalın Karadeniz çıkışının doğusuna konteyner limanı ve lojistik merkezi, batısına ise bölgeye kendi değerini kazandıran rekreasyon ve yenilenebilir enerji alanı inşa ediliyor. Ayrıca projeden çıkan kazıyı Karadeniz’de bir kıyı dolgusu olarak kullanarak Terkos Gölü’nün sızdırmazlığına katkıda bulunacağız. İstanbul Kanal, Marmara’daki su kalitesinin iyileştirilmesinden balçık oluşumunun önlenmesine ve su akışını olumlu yönde etkilemesine kadar çevre dostu bir projedir. Muhalefet, Kanal İstanbul’a sadece Karadeniz’in ve çevrenin esenliği açısından bakabilse, projeye bugüne kadar iftira atmanın nefeslerini boşa harcadığını anlayacaklardır. Kanal İstanbul ile Boğaz nefes alacak ki mavi Karadeniz ve tüm Karadeniz ülkeleri kazansın. Kongreye katılan akademisyenler başta olmak üzere bölgede görev yapan tüm hocalarımızı Kanal İstanbul’un yaratacağı fırsatlar ve katkılar üzerinde çalışmaya ve karar vericilere yeni bakış açıları sunmaya davet ediyorum. Ortak çabalarımızla Karadeniz, mavi ekonomi için küresel bir mıknatıs olacak.

“KARADENİZ’DE GERİLİM İSTEMİYORUZ”

Oktay, Karadeniz komşularıyla ilişkilerin dengeli, şeffaf ve ilkeli bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek, “500’ü Rusya ile TürkAkım ve Akkuyu Nükleer gibi büyük iş birliklerine imza atıyoruz ve ülke Bölgesinde anlaşmazlıklara izin vermiyoruz. Kazan-Kazan ilişkilerimizi sekteye uğratın Dengeli dış politikamız Komşumuz Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü bir zorunluluk olarak destekliyor ve bunu kararlılıkla ifade ediyoruz.Karadeniz’deki komşu ülkelerimizin kendi aralarında gerginlik yaşamalarını elbette istemiyoruz. Olumlu katkı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Oktay, bölgedeki tansiyonun tırmanmaması ve kıyıdaş devletlerle birlikte tüm bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit edecek bir noktaya gelmemesi gerektiğini anlatan Oktay, şunları kaydetti:

Ayrıca, mevcut sorunların çok taraflı işbirliğinin sinerjileriyle çözüleceğine olan inancımız devam ediyor. Yunanistan’ın çatışmayı körükleyen Ege ve Doğu Akdeniz’deki konumu göz önüne alındığında, Karadeniz’de Yunanistan ile aynı konumu paylaşan bir komşumuzun olmaması sevindiricidir. 1936 Montrö Sözleşmesi ve BLACKSEAFOR’un Karadeniz’de yarattığı güvenlik ortamının Ege ve Akdeniz’de de gerçekleşmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. BLACKSEAFOR anlaşmasına göre; Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Türkiye ve Ukrayna’nın kendi aralarında geliştirecekleri iş birliği çerçevesinde güvenlik konularında birlikte hareket etmelerinin yolu açıktır. Karadeniz’de olduğu gibi Doğu Akdeniz’de de komşu ülkelerle uluslararası hukuka ve adalet ilkesine uygun anlaşmalar yaparak sorunları çözmek istiyoruz. Sorunları karşılıklı müzakere yoluyla çözmek ve refahı adil bir şekilde, hiçbir aktörü dışlamadan, kazan-kazan formülüyle paylaşmak herkesin çıkarınadır. Mavi diplomasinin ve güvenliğin öneminin bilincinde; Tüm deniz yetki alanlarımızda barış, istikrar ve refahın sağlanması için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.

“MAVİ KARADENİZ İÇİN HER ZAMAN İŞBİRLİĞİNİN DESTEKÇİSİ OLACAĞIZ”

Türkiye’nin Karadeniz’de uluslararası ekonominin ve güvenliğin lokomotifi olduğunu ve her olumsuz durumda sigortasının olduğunu vurgulayan Oktay, “Terörle mücadeledeki kararlı duruşumuzla Karadeniz’in istikrar ve istikrarına katkıda bulunuyoruz. Zenginlik ve adalete olan tavrımız hatırlanır. Köklü ilişkiler ve stratejik ortaklıklar ile ticaretten enerjiye, ulaşımdan turizme, mavi Karadeniz’de güvenliğimiz konusunda her zaman mavi Karadeniz’in işbirliklerinin destekçisi olacağız. mavi vatan cenneti olarak denizcilik işlerinin güçlendirilmesi, liman hizmetlerinin kapasitesinin artırılması, yeni sivil-asker liman ve üslerinin inşası gibi adımlar atıyoruz. Çekmeye devam edeceğiz.”

7. Uluslararası Mavi Karadeniz Kongresi’nin Karadeniz’de ortaklık ve komşuluk dayanışmasına katkı sağlayacağına inandığını dile getiren Fuat Oktay, şunları kaydetti:

“Kongredeki bilimsel çalışmalarınızdan dolayı her birinizi tebrik ediyor ve Karadeniz’in bir refah denizi haline gelmesine katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen Karadeniz Strateji Araştırma Merkezi başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.
8. Mavi Karadeniz Kongresi’nin, içinden çıkan fikir ve projelerin hayata geçirilmeye çalışıldığı ve daha fazla iş birliğinin olduğu bir Karadeniz’i değerlendirmek üzere yapılmasını temenni ediyorum.”


  • fuat oktay
  • sondaj
  • Kara Deniz
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK