CHP’li vekile tepki gösterdi… “Anamızın ak sütü gibi helaldir”

CHP’li vekile tepki gösterdi… “Anamızın ak sütü gibi helaldir”

16
0
PAYLAŞ

CHP'li milletvekiline cevap verdi... "Annemizin beyaz sütü gibi helaldir."

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, SAHA İstanbul 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na Bilişim Vadisi’nde katıldı. Varank, CHP’li bir Mavi Vatan Milletvekilinin sözlerine, “Mavi Vatan anlayışını, kendi milli ve milli projelerimizi desteklemezsek başarı ümidimiz kalmaz.” cevabını verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CHP’li bir milletvekilinin Mavi Vatan’la ilgili sözlerine yanıt vererek, “Mavi Vatan anlayışını, kendi milli ve milli projelerimizi birlikte desteklemezsek başarı şansımız yoktur. Mavi Vatan, haklarımızı ve çıkarlarımızı koruduğumuz anlamına gelir. Bulunduğu her bölgede varlığımızı sürdürmek demektir ve Mavi Vatan o ülkeye annesinin sütü kadar helaldir.”

AA raporuna göre Bilişim Vadisi’nde Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) 4. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Varank, geçtiğimiz 19 yılda sanayi ve teknolojide önemli ilerlemeler kaydettiklerini ve bugün güçlü savunma altyapılarına sahip olduklarını, Havacılık ve Uzay Türkiye’nin küresel şirketlere ve nitelikli insan kaynağına sahip bir ülke olduğunu söyledi.

Göreve geldiği dönemde adeta sürünen Ar-Ge ve inovasyon becerilerinin bugün örnek alınacak seviyelerde olduğunu vurgulayan Varank, ülke genelindeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) sayısının 89’a ulaştığını kaydetti.

Bakan Varank, büyük devlet desteğiyle onlarca tematik araştırma merkezini üniversitelere kazandırdıklarını belirterek, özel sektörde destekledikleri Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısının 1.596’ya ulaştığını belirtti.

TÜBİTAK SAGE gibi araştırma enstitülerinin savunma sanayi teknolojilerinin geliştirilmesinde itici güç olduğunu söyleyen Varank, “Geliştirdiği füze ve mühimmat teknolojileri ile ülkemizin muharebe kabiliyetlerinin artırılmasında önemli rol oynuyor. Savunma Sanayi Bakanlığı Ar-Ge projelerimizin desteğiyle özel sektörümüz kritik teknolojiler geliştiriyor.Son 19 Bu projelere verdiğimiz destek miktarı yıllık 5,6 milyar liraya ulaştı.

“KALEÇİK UÇAK TEST MERKEZİ YAPIYORUZ”

Sanayi altyapısının gelişmesine de çok önemli katkılarda bulundunuz diyen Varank, “IDEF Ajans’ta son projemiz için sözleşme imzaladık. Toplam bütçesi 10 milyon TL olan bu proje ile İHA ve İHA’larımızın yetkinliklerini daha da güçlendireceğiz. Onları bir üst seviyeye çıkaran test hizmetleri verilmektedir.” ibareleri kullanılmıştır.

İşbirliği ve kümelenmeyi sağlamak için ihtisas Savunma Sanayii OSB’leri kurduklarını kaydeden Varank, şöyle devam etti:

“Kırıkkale Silah Sanayi İhtisas OSB ile Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB başı çekiyor. Bu bölgeler tamamlanıp tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde savunma ve havacılık sektörlerinin kalbi olacaklar. Bu kapsamdaki önemli projelerimizden biri. Savunma, havacılık ve havacılık burada da. atılımlar bizimkinin ötesine yayılacak, tüm ülkeye yayılacak.”

“MAVİ EV, ANNESİNİN BEYAZ SÜTÜ GİBİ BU ÜLKEYE HELALDİR”

Bakan Varank, Türkiye’nin kaderinin bu coğrafyanın kaderine bağlı olduğunu belirterek, “Büyük ve güçlü Türkiye, bölgedeki tüm ülkeler için aydınlık bir geleceğin garantisidir. Bu bilinç ve kararlılıkla kendimize “özellikle savunma, uzay ve havacılıkta” zorlu hedefler koyduk.

Varank, bu hedeflere ulaşmanın yolunun birlik, beraberlik ve tek yürek olmaktan geçtiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“Kimseyi geciktirmeden tüm tarafları dahil ederek, tüm tarafları anlaşmaya dahil ederek bir takım oyunu oynamalıyız. Tabii siyasi iklimin de farkında olmalıyız. Dün gündeme geldi. Cumhuriyet Halk Partisi, Milletvekili, eski büyükelçinin hükümdar olduğunu söyleyebiliriz, “Mavi Vatan yayılmacılık demektir” diyor. Mavi Vatan kavramını, kendi milli ve milli projelerimizi desteklemezsek başarı şansımız yok.’ Mavi Vatan Yayılmacılıktır’, Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanının başdanışmanı.

Vizyon projelerini hayata geçirmede en büyük varlıklarının genç ve dinamik insan kaynağı olduğunu kaydeden Varank, gençlerin kalitesini artıran ve teknolojiyi sevdiren birçok özel yönergeyi hayata geçirdiklerini kaydetti.

“AİLELERİYLE TÜM ÇOCUKLARIMIZIN TEKNOFEST’E GEÇMESİNİ DİLERİZ”

TEKNOFEST, Experiap Teknoloji Çalıştayları ve Ekol 42 Okulları gibi yeni nesil yaklaşımların bu potansiyeli kinetik hale getirdiğini anlatan Varank, “Gençlerimizin her sene heyecanla beklediği TEKNOFEST bu ve bu sene geldi. 21-26 Eylül tarihleri ​​arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST’e tüm çocuklarımızı davet ediyoruz. Tüm gençlerimizi aileleri ile birlikte bekliyoruz” dedi.

Varank, “Bugünün gençleri 2053 ve 2071 Hedeflerinin mimarları olacak. Havacılık. ” Kullanılan cümleler.

Varank, SAHA İstanbul yönetimini ve paydaşlarını özverili çalışmalarından dolayı tebrik ederek, genel kurula başarılar diledi.


  • tekno parti
  • varank
  • CHP tarafından milletvekili
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK