CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tepki! Hizmete bütçe yok lojmana var

CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tepki! Hizmete bütçe yok lojmana var

48
0
PAYLAŞ

CHP'lilere tepki İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu!  Hizmet için bütçe yok, konaklama var

Ekrem İmamoğlu, İBB’ye ait Rumelihisarı’ndaki konaklaması için tüm sosyal tesisleri seferber etti. Hizmet için parasızlıktan bahseden İmamoğlu, kendi konaklamasına gelince hiçbir masraftan kaçınmıyor.

Ekrem İmamoğlu’nun geçtiğimiz ay tadilat raporları çıkan Rumeli Hisarı’ndaki şehitler arazisi üzerine inşa edilen saray benzeri bir konaklama birimine yerleştiği iddia edildi. Şehirdeki birçok proje için para sıkıntısından bahseden Mamoğlu, burada hiçbir masraftan kaçınmadı. Naif Baba Rumeli Hisarı Şehitler Tekkesi ve Naif Baba Tekkesi’nin arazisi, Robert Kolej’den Bedrettin Dalan zamanında İBB’ye devredildi.

ŞEHİT BÖLGESİNDE DAİRE

Sabah’ta yer alan habere göre Ağustos ayı sonlarında Boğaz’a bakan bir pansiyona yerleşen İmamoğlu’nun, memnuniyetle karşılanan mezarlık arazisinde lüks bir yaşam sürdüğü bildirildi. Dün sabah lojmana yerleşen CHP genel başkanının şahsi aracı lojmana park edilirken, yurt genelinde hazırlıklar tüm hızıyla devam etti. İBB polisi tarafından lojmanlara çıkan sokaklar yeni asfaltla kaplanırken, bölgedeki düzensiz yapılar ve iş yerleri traş edilmeye başlandı. İmamoğlu’nun hareketini eleştiren gazeteci Tolga Saçıkara, “Gazeteciler ve tarihçiler olarak bunu doğru görmüyoruz. Çünkü burası şehitlik yeridir. Hemen yanında Nafi Baba’nın şehitliği var. Eski belediye başkanları bunu yapmadı” dedi. Şehitlik bölgesinde yaşamak şık görünmüyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI YAŞADIĞI YERİ KAÇIRMAK İSTEMİYOR

Mahalle sakinleri de haftalardır devam eden hazırlıklarla ilgili şunları söyledi: “Sokaklar hazır. İşler düzenli hayattır. Birkaç haftadır sahada faaliyetler var. Özel güvenlik görevlileri ortalıkta dolaşmaya başladı” dedi. Daha önce tartışmalı mülkle ilgili yorum yapan İmamoğlu, “İBB’nin kendi arazisi var, bu binaların kullanımına kurum karar veriyor. Bunun adı konut, başka bir şey yapılıyor. bir ev inşa etti. Bir pansiyon inşa ediyor. “

İBB UHD’DE YAPILMIŞTIR

Boğaziçi Üniversitesi’nin güney yerleşkesindeki Şehit Köşkü’nün arazisinde yer alan Nafi Baba Tekkesi, Kalkınma Bakanlığı bütçesi ile “Nafi Baba Tekkesi Koruma Projesi” kapsamında 2015 yılında yeniden inşa edildi. Aralık 2015’te özel ödenekle inşaatı tamamlanan tekke, “Boğaziçi Üniversitesi Nafi Baba Tarih, Kültür Varlıkları ve Arşiv Merkezi” olarak kullanıldı. Şehitlik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sorumluluğunda inşa edildi.

SUHEDA ÇEŞMESİ…

Şehitlik Mezarlığı, Şuheda Çeşmesi olarak da bilinir. Şüheda Çeşmesi, İstanbul’un fethi sırasında hayatını kaybeden şehitlerin Rumelihisarı’nda gömüldüğü toplu mezardır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk toplu şehitliği olarak kabul edilir. 1451 yılında, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle, Osmanlı ordusunun öncü, yağmacı ve askeri olan bir grup Osmanlı askeri, Rumelihisarı’nın yapımına paralel olarak Bizans’ın içlerine doğru ilerlerken, askerlerin bir kısmı da şatodaydı. Rumelihisarı’nın yukarı bölgesi şehit olarak katledildi ve toplu halde bir kuyuya gömüldü. Bu çeşmeye Süheda çeşmesi adı verilmiştir.

Ekrem İmamoğlu göreve geldikten sonra İBB’den Bedrettin Dalan’a ait olan bu yeri lüks malzemelerle cumhurbaşkanlığı konutuna dönüştürmeye başladı. Bu kapsamda 160 yıllık ceviz ağacı derviş bahçesinde kesilerek yerine kış bahçesi oluşturuldu.


  • Ekrem İmamoğlu konutu
  • Ekrem İmamoğlu Rumeli kalesinde konaklama
  • Ekrem İmamoğlu Rumeli kalesindeki konaklama biriminin yenilenmesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK