Bilim Kurulu üyesi açık açık uyardı: 2023’e kadar kaçınılmaz

Bilim Kurulu üyesi açık açık uyardı: 2023’e kadar kaçınılmaz

32
0
PAYLAŞ

Bilimsel Danışma Kurulu üyesi açıkça uyardı: 2023'te kaçınılmaz

Adana Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekim ve Bilim Kurulu Üyesi. Dr. Hasan Murat Gündüz, “Toplumun bağışıklığını güçlendirmek için 2023’e kadar aşı kaçınılmazdır” dedi.

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, aşı ile belli bir noktaya gelindiğini ancak bunun salgını durduracak düzeyde olmadığını ifade etti. 2023’e kadar zorunlu.”

DHA’dan gelen habere göre Koronavirüsle mücadelede en büyük silah olarak kabul edilen aşının tek dozu %81,6’ya, 2 doz oranı ise %63,3’e ulaştı. Artık aşı haritasında kırmızı bir il yok. Aşı ile belli bir noktaya gelindiğini kaydeden Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, nüfusun en az yüzde 10-15’inin daha kapsamlı aşılanması gerektiğini söyledi. Gündüz, “Bu olmazsa salgın yavaşlasa da devam edecek. Dolayısıyla bu salgın aşısızlar arasında ilerlemeye devam edecek. Ondan sonra bir kısmı kötüleşecek, bir kısmını maalesef kaybedeceğiz. “

“AYNI DİSİPLİNLE 6 AYDA BİR AŞI YAPILMALIDIR”

Bu durumun aşı yapılsa veya hastalık geçse bile kişiyi bir süre koruduğunu kaydeden Prof. DR. Day, yeni varyantlar veya virüsler keşfedildiği takdirde tekrar enfekte olacaklarını hatırlattı. Gündüz, pandemi ortadan kalkana kadar aşının devam edeceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“2022’de, belki de 2023’te topluma bağışıklığı geri kazandırmak için bu aşıların verilmesi kaçınılmaz görünüyor. Toplum mutlaka bu aşıyı Sağlık Bakanlığının önerdiği şekilde en az 6 ayda bir gelecek yıl aynı disiplin ile aşı temini yaptırmalıdır.”

’21 GÜNE KADAR UZATILABİLİR’

Varyantların koronavirüs hastalık takviminde önemli bir değişikliğe yol açmadığını ifade eden Prof. DR. Gündüz, “Burada da ilk hafta çok önemli. İşlem 1 hafta sonra devam ederse, hastalarda 10. günden itibaren akciğer tutulumu ve diğer komplikasyonlar gelişebilir. 10. günden sonra hastalar ağırlaşabilir veya yoğun bakıma ihtiyaç duyabilir” dedi. Dolayısıyla 21 güne kadar süren ortalama süreçlerden söz edebiliriz. Tabii erken aşamalarda sağlık kuruluşlarına başvururlarsa uygun tedavi ile 2 hafta içinde tamamen iyileşmeleri mümkün” dedi.


  • koronavirüs aşısı
  • koronavirüs aşısı
  • koronavirüs ne zaman bitiyor
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK